Intel by si rád licencoval grafické patenty od AMD
Pokud doposud došla řeč na licenční smlouvy mezi AMD a Intelem, týkaly se procesorů, x86 architektury a souvisejících prvků. Pokaždé, když se platnost smluv chýlí ke konci, rozvíří se internetové diskuse předjímající, co by se stalo, kdyby si jedna ze stran postavila hlavu a svoje technologie té druhé neposkytla. Cílem obou firem je ale v první řadě fungovat dál, a tak se katastrofické scénáře nekonají a vždy dochází k prodloužení smlouvy původní, nebo oboustrannému schválení nové.
Je ovšem dost možné, že v dohledné době budou mít apokalyptičtí proroci další materiál ke zpracování - podle zdrojů Bloombergu totiž Intel plánuje uzavřít licenční smlouvu s AMD na patenty grafických čipů. Asi není třeba připomínat, že hypotetickému vypršení takové smlouvy by předcházely podobné scénáře, jako je tomu u x86/x64 licencí. V praxi by se opět nestalo nic tak hrozného, Intel by neměl zájem zastavit prodej procesorů jen proto, že obsahují technologie AMD a AMD by neměla zájem přijít i finance, které by jí ze smlouvy plynuly.
Zatím jsme ale v bodu, kdy obě strany o možnosti smlouvy pouze hovoří a žádnou do jejího podepsání nic výslovně netlačí. Intel si svoji stávající výhodu, kterou mu před AMD a Nvidií poskytuje pokročilejší výrobní proces, udrží a AMD od Intelu rovněž nepotřebuje nic tak nepostradatelného, bez čeho by nemohla dále existovat (samozřejmě půjde o peníze, nicméně zatím není jasné, o jak rozsáhlé portfolio patentů má jít a tedy, zda by případné příjmy z licenčních poplatků nějak nezanedbatelně přispěly do firemní pokladničky).
Analytik Christopher Rolland z FBR & Co.’s upozornil, že stávající licenční smlouva, kterou má Intel podepsanou s Nvidií, vyprší za necelý rok. Cílem Intelu proto nemusí být zpřístupnění dalších technologií (od AMD), ale jen vytvoření určité motivace pro Nvidii k prodloužení končící smlouvy, případně k cenově výhodnější nabídce. Aktuálně platí Intel Nvidii za grafické technologie 66 milionů dolarů každý kvartál, což činí nezanedbatelnou čtvrtmiliardu ročně.
Potenciální rozšíření spolupráce mezi Intelem a AMD se časově sešlo s úmrtím prvního CEO a spoluzakladatele Intelu, Andyho Grovea. Ten společně s Gordonem Moorem a Robertem Noycem založil v roce 1968 společnost Intel. Jejím prezidentem (a nebo) CEO byl až do roku 1998, kdy z vedoucí pozice ze zdravotních důvodů odstoupil a ponechal si jen předsednické křeslo. Intel definitivně opustil před 12 lety, v listopadu 2004. Grove, jakožto hlava Intelu, byl dlouhá léta vnímán jako protipól zakladatele AMD, Jerryho Sanderse. Po určitou dobu byla rivalita obou firem zosobňována jako duel „otců zakladatelů“, na jejichž účet vznikla i řada vtipů a glos. Možné rozšíření spolupráce avizované jen krátce před Groveovým odchodem proto působí až symbolicky.