Intel pochopil, že iGPU v high-endu nemá smysl. Chystá Coffee Lake bez něj
Intel je již po léta největším výrobcem grafických čipů pro PC. Na druhou stranu je zároveň tím výrobcem, u kterého zůstane největší podíl prodaných GPU nevyužitý. Tomu se ale dnes věnovat nebudeme, statistiky na toto téma jsme rozebírali nejednou. Byť většina high-endových modelů standardního desktopu končí v herních sestavách, kde grafickou práci odvede nějaká samostatná grafická karta Nvidie nebo AMD, nenechal se Intel dlouho přesvědčit, že by většina zákazníků v tomto segmentu dala přednost procesoru bez grafiky, pokud by byl alespoň o něco levnější. Pokud by byl cenový rozdíl úměrný rozdílu v křemíku, mohla by být sleva docela citelná. U čtyřjádra z generace Skylake či Kaby Lake totiž GPU zabírá tolik, jako procesorová část včetně cache, tedy orientačně 40 % plochy jádra. Reálnější by však bylo očekávat slevu kolem 10 %.
Zdá se, že ke změně názoru Intel dohnala až stávající situace, kdy je omezen výrobními kapacitami. Respektive počtem waferů. Kolik procesorů vyrobí z waferu je již druhá věc. Pokud jsou procesory menší, vyrobí jich víc. A právě vynecháním grafického jádra by v případě čtyřjader ušetřil asi 40 % křemíku, v případě šestijader asi třetinu křemíku a v případě osmijader alespoň čtvrtinu křemíku.
Právě modely jako Core i9-9900KF, Core i7-9700KF, Core i5-9600KF, Core i5-9400F, Core i3-9350KF a Core i3-8100F by podle čínského slajdu neměly disponovat integrovanou grafikou (=GT0). I v případě, že by tyto čipy fyzicky grafické jádro obsahovaly a měly ho pouze deaktivované, by Intelu zvýšily výtěžnost. Mohl by totiž zpeněžit i čipy s vadnou grafikou, pro které aktuálně nemá odbyt a pravděpodobně je recykluje.
Prozatím není známé, zda tyto modely budou dostupné na všech trzích, nebo omezeny segmentem (např. jen pro OEM partnery) či geograficky (např. jen pro Čínu). Až budou známy další detaily, budeme vás informovat.
V souvislosti s úsporou křemíku na 14nm linkách stojí za zmínku i další informace a to, že se chystá nástupce čipsetu B360, který se bude jmenovat B365. I ten vznikne na 22nm procesu jako B360. Původní záměr přejít s čipsety na 14nm výrobu Intel zrušil, aby si nesnižoval kapacitu na výrobu procesorů.