Intel HD Graphics, Intel Centrino
Kapitoly článků
Z povídání o grafice plynule přejdeme k jejím vlastnostem, které stručně shrnuje další tabulka. Ta je jakýmsi srovnáním integrované grafiky v čipsetu Intel G45:
Sami vidíte, že změny oproti GMA X4500HD jsou spíše kosmetické a týkají se především záležitostí kolem přehrávání multimédií. Fajnšmekry možná potěší podpora Dolby TrueHD a DTS-HD Master Audio na HDMI výstupu.
(Ukázka z receiveru Sony STR-DG2100, zdroj: materiály Intelu)
Ještě než se podíváme na samotnou anatomii procesoru, musíme zmínit nové Wi-Fi adaptéry. Jestliže doteď právo označit notebook značkou Centrino označoval pro jejich výrobce povinnost zkombinovat určitý Intel procesor, čipset i Wi-Fi, nyní nastává poměrně zvláštní změna. Centrino se totiž stává názvem pouze pro Intel Wi-Fi. Přichází Centrino Ultimate-N 6300 s podporou všeho, co kdy bylo ve Wi-Fi vymyšleno, dále tři verze Centrino Advanced-N 6200 (z toho 802.11n podporuje jen ta nejvyšší) a k tomu ještě kombinace Wi-Fi a WiMAXu v podobě Intel Centrino Advanced-N + WiMAX 6250. Obrázek níže pak prozrazuje cosi o úplně základní verzi „Wi-Fi Centrina“, tedy Centrino 1000, které má zpomaleno odesílání na 150 Mbit/s (příjem je nadále 300 Mbit/s).
A nyní již k té anatomii procesoru. Již několikrát bylo zmíněno (a ví se o tom už hezky dlouho), že nové procesory jsou tvořeny dvěma kousky křemíku, jeden vyráběný 32nm procesem, druhý 45nm procesem. Výrobci notebooků tak ušetří nějaké to místo v návrzích základních desek, protože mohou počítat pouze se dvěma čipy: procesor a PCH (Platform Controller Hub).
Ve své podstatě se původní severní můstek trochu rozdělí, jeho větší část se přesune do procesoru a menší do „jižního můstku“ (dnes onen PCH). To už jsme v podstatě zažili s příchodem Core i7/i5 pro patici LGA1156, nyní je to ale o to markantnější, že se do procesoru nastěhovala grafika, do té doby součást severního můstku. Interně se však nadále jedná o „tříčipovou“ architekturu: dva čipy v procesoru, třetí PCH.
Rozdíl je kromě zabraného prostoru v tom, že „CPU“ a „severní můstek“ v procesoru spolu komunikují nikoli přes FSB, jako „za starých časů“, ale skrze QPI (Quick-Path Interconnect), což je především podstatně rychlejší. Nebojte, rozdíl mezi rychlostí přístupu do paměti u těchto procesorů a u dosavadních LGA1156 procesorů nepoznáte, protože i u LGA1156 procesorů Core i7/i5 bez grafiky, které jsou tvořeny jedním kouskem křemíku, interně komunikuje paměťový řadič s CPU „Core“ částí také přes QPI, takže se prakticky vůbec nic nemění. Kvůli grafickému výstupu zde navíc procesor komunikuje s čipsetem kromě DMI také přes FDI (Flexible Display Interface), nějak se obraz dostat ven musí a Intel zvolil takovéto řešení.
Když jsme nakousli tu úsporu místa, musíme zmínit jednu věc. To, že notebook bude obsahovat procesor s integrovanou grafikou, neznamená, že tam nemůže být přidána grafika další od jiného výrobce. Volitelnou možností je totiž přepínatelnost grafik za chodu.
Při provozu na baterie tedy vypnete výkonnou přidanou grafiku a pojedete na integrovanou v procesoru, naopak pokud budete notebook napájet ze sítě, můžete pro hraní náročnějších her zapnout grafiku přidanou, to vše za chodu bez nutnosti restartovat PC. Něco podobného slibovala Nvidia (HybridPower), jenže realizace v praxi jsme se nakonec nějak nedočkali. Rovněž u AMD už hodně dávno hovořili o PowerXpress, opět se však teorie a realita nějak nesetkaly. Víme pouze o jednom stařičkém notebooku s přepínatelnou grafikou – Prestigio Nobile 1590W, tenkrát ještě s Pentiem M, čipsetem i915GM a integrovanou GMA900, kde bylo možné fyzickým přepínačem volit mezi ní a do MXM slotu přidanou GeForce 6600 Go 128MB, nebo ATI X700 128MB (podle osazení). Vzhledem k podpoře ve Windows Vista a Windows 7 (ve Windows XP to skutečně mohl být jistý problém a výrobce takového řešení spíše „vařil z vody“) tak nějak očekáváme, že se této funkce letos skutečně dočkáme v nějakém notebooku s „oficiálním posvěcením od Intelu“, což bude pochopitelně záviset na výrobci notebooku (Intel tuto možnost podle našeho názoru připouští především z důvodu krytí vlastních zad, aby měl něco proti úřadům, které po něm půjdou za „vyštípávání“ konkurenčních grafik a zneužívání už tak dominantního postavení na trhu GPU, i když v jeho případě se o zneužívání zrovna tohoto postavení moc hovořit nedá, integrované grafiky Intelu na trhu vedou spíše „shodou okolností“ díky dominanci na trhu s CPU a podle našeho názoru se to touto integrací GPU do procesoru ještě zlepší).