Šedivou pastu najdete i pod heatspreaderem Xeonů E3 V2
A to z prostého důvodu: Po odstranění heatspreaderu (IHS) se potvrdilo, že zpracování je totožné s desktopovou verzí a mezi křemíkem a IHS je rovněž vrstva pasty šedivky. Jak se v tomto směru liší zpracování čipů Sandy Bridge a Ivy Bridge, jsme rozebírali v následujících článcích - pokud potřebujete osvěžit paměť, mrkněte na ně:
- Proč mají procesory Intel Ivy Bridge vyšší teploty?
- Teplotní testy Ivy Bridge po výměně teplovodivé pasty
Může se zdát trochu překvapivé, že Intel nepoužil lepší řešení ani u dražších Xeonů, které (včetně chladičů) jsou určené pro nonstop využití. Teplota 80 °C není pro procesor sama o sobě kritická, ale má určité důsledky. Mezi ně patří životnost chladiče, která s vyššími otáčkami (v důsledku termoregulace) klesá. Vliv má i prach, který postupem času (a při vyšších otáčkách i rychleji) zhoršuje odvod tepla, takže teplota i otáčky nadále rostou. Tím samozřejmě roste i leakage a tedy i spotřeba (jak na straně procesoru, tak - méně výrazně - na straně chladiče). Samozřejmě můžeme zmínit i další důsledky jako vyšší hlučnost, ale ta v segmentu serverů nebývá problémem.
Je jasné, že vlivem vyšších teplot nedojde k poškození hardwaru - monitoring a systémy ochrany proti přehřátí nebo přepětí jsou již velmi pokročilé a téměř neprůstřelné. Problémem může být důsledek těchto ochran: throttling, tedy podtaktování v případě dosažení teploty, která je výrobcem nastavena jako kritická. Ta je u většiny běžných procesorů Intelu nastavena na 98 a 101 °C (u některých řad to bylo i 86 či 91 °C), takže rezerva oproti čerstvě nasazenému a prachem nezanesenému chladiči odpovídá 19 °C.
Výsledky znázorněné v grafu patrně budou vyžadovat menší komentář: Každý pruh znázorňuje teplotu v klidu (modře) a v zátěži (červeně). Měření provedla Akiba za třech různých situací: S originálním chladičem (první dva pruhy v grafu), s chladičem Thermalright Silver Arrow SB-E (pruhy 3 + 4) a nakonec znovu s chladičem Thermalright Silver Arrow SB-E, ale s napětím zvýšeným na 1,25 V, což má patrně simulovat vyšší spotřebu při přetaktování (poslední dva pruhy). První z každé dvojice pruhů ukazuje teploty v defaultní konfiguraci z výroby a druhý po odříznutí IHS a výměně Intelovské pasty za Coollaboratory Liquid Pro. Mezi chladičem a IHS pak byla použitá pasta OCZ Freeze Extreme.
bez přepastování IHS neudrží přetaktovaný Xeon E3 1275 V2 pod 80 °C ani masivní chladič Thermalright Silver Arrow SB-E
S použitím originálního chladiče vedla výměna pasty ke snížení teploty o více než 10 °C, po osazení masivního Silver Arrow SB-E o necelých 10 °C, ale po „přetaktování“ překonal rozdíl 20 °C.