Intel k příležitosti Comet Lake přeleštil boxové chladiče
Intel v posledních letech nepřikládá boxové chladiče k modelům s „K“. Dalo by se říct, že přinejmenším u řady Core i3 je to možná trochu jinak a písmeno „K“ top model dostává podle toho, jestli k němu chce Intel přibalit chladič nebo ne. Některé generace totiž Káčkový model v řadě Core i3 mají, jiné ne a není příliš jasné, na základě čeho se Intel rozhoduje, jestli low-endový top model písmenko a tudíž i chladič (ne)dostane. U řady Core i5 a i7 je však situace jasná a Core i9 je na tom od svého příchodu podobně.
Zkrátka a dobře, TDP 65 wattů nebo níž znamenaná přítomnost chladiče. Ten, který vypadne z krabičky od Core i7-10700, na první pohled upoutá. Jde stále o měděnou stopku s paprsky z hliníkové slitiny, ovšem povrch již není hliníkově stříbřito-šedý, ale černošedý. Tmavá povrchová úprava (asi elox) má nejspíš zajistit lepší přechod tepla z žeber na vzduch.
Druhý rozdíl se týká ventilátoru. Jeho motorek nedrží čtyři plastová ramena (tři tenká a jedno zesílené nesoucí vodiče), ale tři tlustá. Na první pohled by se mohlo zdát, že oproti předchozí generaci jsou lopatky ventilátoru hranatější. Je to ale trochu komplikované. Intel bere chladiče od několika dodavatelů a zatímco do boxových balení dával provedení s oblejšími lopatkami, při koupi náhradního chladiče ke stejnému typu procesoru dostanete model s hranatějšími lopatkami. Kousky od jedné značky jdou do krabiček, kousky od druhé mimo krabičky. Lopatek samotných však bylo a je stále sedm.
Bylo by zajímavé provést srovnání a ověřit, zda tyto úpravy vykazují alespoň měřitelný rozdíl v chladícím výkonu, ale recenze zatím k dispozici nejsou.