Intel se chlubí: Máme 97 % trhu s A.I. hardwarem
Málem by nám uniklo zajímavé vyjádření Jasona Waxmana z Intelu, který se rozepsal o nástupu umělé inteligence ve vztahu k firemnímu hardwaru. Pokud bychom totiž na tento segment nahlíželi čistě z mediálního hlediska, mohlo by se zdát, že v něm dominují výpočetní karty vycházející z grafických jader. Podle nástinu Intelu se ale situace má jinak.
Podle vlastních statistik společnosti běží více než 97 % systémů (serverů) podporujících strojové učení na jejích vlastních procesorech, tedy Xeonech. Z vyjádření je zřejmé, že společnost už vnímá pokračovatele projektu Larrabee čistě jako procesory, byť jejich počátky byly grafické. Naopak ke grafických jádrům se nevyjadřuje lichotivě: „I když se toho hodně namluvilo o hodnotě grafických čipů v segmentu strojového učení, zůstává faktem, že za loňský rok využívala grafické jádro méně než tři procenta všech serverů podporujících strojové učení.“
Je pravda, že o akceleraci strojového učení a dalších segmentů umělé inteligence bylo slyšet od Nvidie v souvislosti s grafickými čipy, a tak údaj o méně než třech procentech na trhu může působit jako studená sprcha. Rovněž je ale pravdou, že Nvidia strojové učení propagovala až v souvislosti s architekturou Pascal, která je na trhu teprve od letošního roku, takže statistika hovořící o méně než 3% zastoupení v roce 2015 je silně neaktuální a patrně odráží spíš experimentální platformy, na kterých byl vyvíjen software.
Je prakticky jisté, že v letošním roce dosáhne podíl GPU v systémech pro strojové učení několikanásobku loňského podílu. Intel nicméně neusíná na vavřínech, plánuje odhalit novou generaci Xeonu Phi nazvanou pracovně Knights Mill (neplést s Knights Hill), která bude specializovaná na tento typ úloh (očekává se podpora snížené přesnosti). Pracuje se i na nových knihovnách a open-source projektech a mnohé si Intel slibuje od nedávno uskutečněné akvizice společnosti Nervana Systems, která by měla umožnit rychlejší vstup do světa umělé inteligence.