Intel má „Raptor Lake“ s 34 velkými jádry. Co s ním chce dělat, není známo
Procesory Raptor Lake Intel ohlásil jako řadu vybavenou až osmi velkými a až šestnácti malými jádry, celkem tedy maximálně 24jádrovou. Redakce webu Tom'sHardware si všimla, že mezi wafery, které Intel přivezl na akci, byl jeden nápadně odlišný (detail v úvodu + foto pod tímto odstavcem). Poměrně velké čipy totiž nesly 34 velkých (P) jader.
Wafer byl označen štítkem „Raptor Lake-S, 34 core“. Redakce webu Tom'sHardware se domnívá, že se tento wafer dostal na akci omylem. Některé weby spekulují na téma existence výkonnější verze desktopového Raptor Lake, nicméně to zcela jistě není tento případ. Tom'sHardware nabízí racionálnější vysvětlení a to, že jde o Sapphire Rapids MCC, který by v konfiguraci pro pracovní stanice mohl nést značení Raptor Lake.
Osobně se domnívám, že vysvětlení může být až na jednu nesrovnalost ještě prostší. Rozhodně nejde o procesor pro standardní desktop, zálohu v podobě výkonnější verze Raptor Lake pro socket LGA-1700. Čip totiž nese osmikanálový paměťový řadič, přičemž socket LGA-1700 nepodporuje více než dva kanály.
Trochu nesedí ani teorie o konfiguraci pro pracovní stanice. Dosavadní úniky totiž uváděly dvě řady. První má nést označení Xeon-W Mainstream Workstation Platform (MWP) a stavět na monolitickém čipu s 24 jádry a čtyřkanálovým řadičem. Druhá bude Xeon-W Expert Workstation Platform (EWP), vzejde z dlaždic (čipletů) a ponese až 56 jader a osmikanálový řadič.
Čip z waferu tedy nezapadá ani do specifikací MWP (která má mít o deset jader méně a poloviční paměťové rozhradní), ani do specifikací EWP (která má být čipletová). Jde zkrátka o něco mezi.
Buďto tedy wafer ukazuje čip, který skutečně měl být něčím mezi, ale Intel z nějakých důvodů zrušil plány pro jeho sériovou výrobu, nebo jde naopak o novější návrh, který se dosud neobjevil v materiálech Intelu a který má posílit řadu MWP, jež by v roce 2023 při 24 jádrech v segmentu pracovních stanic působila poněkud slabě (mohla by nastat situace, kdy by další generace desktopových procesorů AMD výkonem výrazně překonala podstatně dražší produkt Intelu pro pracovní stanice - což už tu bylo s druhou generací Zenu 2 a výsledkem bylo zabití produktové nabídky Intel HEDT na několik let).
Jádro z vystaveného waferu nápadně připomíná konfigurace serverového Ice Lake-SP (28 jader), který vidíte na snímku výše; nese pouze velká jádra, ta nejsou propojena sběrnicí ring-bus, ale sítí (mesh) a je vybavena více než dvoukanálovým paměťovým řadičem
Je však možná i již zmíněná varianta, že nejde o čip určený k prodeji. V takovém případě bych si troufal nesouhlasit s názorem Tom'sHardware, že se wafer na akci objevil omylem. Když totiž štítek na pouzdru waferu dočteme do konce, narazíme na text: „INTEL COE/GCM Marketing RNB 650“. Pokud si marketingové oddělení během přípravy akce Innovation (=představení Raptor Lake) vyžádá wafer s 34jádrovou konfigurací, připraví pro něj pouzdro a umístí na něj samolepku s textem „Raptor Lake-S, 34c“, který je zjevně nesmyslný*, neboť , pak jde zcela jistě o záměr. Marketingové oddělení Intelu nejspíš chtělo vyslat jasný signál, že má v záloze pro standardní desktop ještě něco výkonnějšího, zkrátka že 24jádrová konfigurace, které AMD konkuruje 16 jádry s nižší spotřebou, není tím nejlepším, co je Intel schopný nabídnout.
*označení „S“ patří standardní desktopové řadě (LGA1700 / dvoukanál) a nepoužívá se ani pro segment pracovních stanic ani servery