Intel představil Many Integrated Core architekturu, pro začátek s 32 jádry
„Aubrey Isle“ je čip vyráběný nám zatím neznámým výrobním procesem (tipujeme to na 32nm, nebo možná i 45nm proces), který obsahuje 32 jader běhajících na 1,2 GHz, ta mezi sebou sdílí celkem 8 MB cache a na kartě „Knights Ferry“ k tomu může být 1 až 2 GB GDDR5 paměti. Taková je softwarová vývojářská platforma pro Intel MIC architekturu, na jejíž bázi hodlá Intel pokračovat dál v segmentu HPC (High Performance Computing, tedy vědecké výpočty, finanční záležitosti, simulace klimatu a podobně).
Není bez zajímavosti, že karta jako celek má spotřebu 300 W, jde v podstatě o další formu „koprocesoru“ (bez „hlavního procesoru“ na desce se to neobejde), tentokráte mnohovláknového, jádra jsou údajně postavena na základech architektury z Xeonu řady 7500 se stovkou nových instrukcí specifických právě pro architekturu MIC (není náhodou, že tentýž člověk, který Xeony 7500 uváděl, hovoří nyní i o této nové platformě, je to Kirk Skaugen, vicepresident a generální manažer Data Center Group v Intelu, který třímá v ruce zmíněnou kartu „Knights Ferry“).
Cílem Intelu je přivést na trh produkt s názvem „Knights Corner“ a v budoucnu i další „Knights koprocesory“ postavené na MIC architektuře. „Knights Corner“ je plánován přibližně někam na rok 2011 až 2012, platforma „Knights Ferry“ bude v první polovině příštího roku k mání pro širší spektrum zájemců, už ve druhé polovině letošního roku ji dostanou proti podpisu NDA do rukou jen vybraní vývojáři včetně softwarových nástrojů pro vývoj na procesorech Intel Xeon, přičemž tyto nástroje již budou připraveny na „Knights Ferry“ bez nutnosti měnit kód, jakmile bude platforma dostupná.
Z celého projektu máme neodbytný dojem, že Intel hodlá konkurovat Nvidii a jejím Fermi Teslám. Už se těšíme na její reakci.