Intel přesune výrobu levnějších procesorů. Nejspíš k TSMC
Intel už několik měsíců trápí nedostatečné kapacity 14nm výroby. Část kapacity pozřely zvětšující se procesory (Kaby Lake větší než Skylake, Coffee Lake o dvě jádra větší než Kaby Lake, Coffee Lake-refresh o další dvě jádra větší než Coffee Lake), část spolkly objednávky na modemy pro Apple a část jde na vrub dalším produktům, u kterých je tendence přirozenou evolucí přecházet ze starších verzí výrobního procesu na novější.
V jednom z předchozích článků (na který vám kvůli pokročilé skleróze nedám přímý odkaz) jsem zmiňoval, že Intel - mj. z důvodu akvizice řady firem, které u TSMC vyráběly - některé produkty u TSMC vyrábí. Příkladem je třeba ještě předchozí generace mobilních modemů. Logickým řešením stávající situace by tedy bylo dočasně revertovat trend přesunu produktů z linek TSMC do vlastních továrem a na překlenovací dobu externího dodavatele využít.
K tomu nakonec Intel skutečně přistoupí. Redakce webu DigiTimes, která zprávu přinesla, je nicméně velmi opatrná ve volbě slov. Nehovoří přímo o přesunu k TSMC, ale o tom, že Intel přesune část výroby k externímu dodavateli. Jedním dechem pak dodává, že jediným, který je v současnosti schopný požadavky Intelu realizovat, je TSMC.
Onou „částí výroby“ by měly být nesocketové procesory, tedy levnější BGA řešení, která jsou obvykle prezentovaná pod označením jako Atom, Celeron, Pentium a podobně, zkrátka méně výkonné SoC. Tím by mělo dojít k uvolnění menší části 14nm výrobních linek, které může Intel využít na větší jádra prodávané v rámci různých segmentů jako Intel Core nebo Xeon.