Intel prý propustí tisíce zaměstnanců
Poslední oficiální data o počtu zaměstnanců Intelu pocházejí z loňského roku a uvádějí hodnotu 124 800 osob. Objevují se i aktuálnější čísla, jde však pouze o neoficiální odhady: kolem 110 000 zaměstnanců (bez započtení osob pracujících ve vyčleněných jednotkách). Pro srovnání s konkurencí: AMD loni zaměstnávala 26 000 osob, tedy 4,8× méně.
Podle agentury Bloomberg, která získala informace o zdrojů znalých plánů Intelu, chystá společnost v návaznosti na oznámení aktuálních finančních výsledků propouštění v řádu tisíců zaměstnanců. Intel v prvním kvartálu vykázal celkovou ztrátu $437 milionů a ani ve druhém kvartálu se situace nezlepšila. Za hlavní důvod lze považovat rozpor mezi dlouhodobými plány společnosti a jejich uskutečněním. CEO společnosti Pat Gelsinger v březnu 2021 ohlásil strategii nazvanou IDM 2.0, která měla spočívat v poskytnutí nově vyvinutých výrobních procesů a tedy i kapacit továren k zakázkové výrobě pro všechny zájemce. Intelu se však nepodařilo zahájit sériovou výrobu na nových procesech podle tehdejších plánů a výstavba továren a výbava linek tak dosud pouze konzumovala finanční prostředky; zisk negeneruje. V roce 2023 továrny Intelu vygenerovaly ztrátu ve výši $7 miliard.
V továrně (Intel)
Společnost tak na jedné straně připravuje další vlny propouštění, na straně druhé nemá obsazená pracovní místa v nových továrnách, pro které shání zaměstnance v řadách pracovníků TSMC.
Intel ohlásil vlnu propouštění v říjnu 2022, kterou dokončil roku 2023. Tehdy společnost opustilo 5 % pracovníků.
Zdroje Bloombergu nicméně celkovou situaci nevnímají zcela negativně. Gelsinger podle nich věří, že se (byť se zpožděním) podaří plány úspěšně rozběhnout. Podařilo se mu například najít náhradu za Keyvana Asfarjaniho, který v červenci rezignoval a po téměř třiceti letech opustil Intelu. Nově bude na továrny dohlížet Naga Chandrasekaran, bývalý výkonný ředitel Micronu.