Intel uvádí Itanium 9300 s rozhraním QPI
Stručně k základním charakteristikám procesorů Itanium 9300. Jde o procesory architektury IA-64 vyráběné 65nm procesem, které obsahují čtyři jádra a technologii Hyper-Threading, takže se každý procesor pro systém tváří jako osmijádro. Každé jádro (fyzické) má pro sebe 32 kB L1 cache (z toho 16 kB datové a 16 kB instrukční), 768 kB L2 cache (z toho 512 kB instrukční a 256 kB datové) a až 6 MB L3 cache v nejnadupanější verzi (L3 cache tedy není sdílená pro všechna jádra). Dále jsou zde dva paměťové řadiče, každý z nich má Home agenta a 1 MB Directory Cache, dohromady je tedy sakumprásk v jednom procesoru až 30 MB cache (celý procesor je poskládán z více než 2 miliard tranzistorů).
Paměťový řadič komunikuje s paměťmi přes rozhraní Intel SMI (Scalable Memory Interconnect) stejnou rychlostí, jakou komunikuje procesor s okolím přes QPI, tedy 4,8 GT/s. Reálně jde o variaci na téma FB-DIMM s tím, že Memory Buffer (Intel SMB 7500) bude přímo na desce, touto cestou je možné obsloužit až 1 TB fyzické paměti RAM (DDR3 s ECC).
Procesor Intel Itanium 9300 „Tukwila“ (zdroj: TechConnect Magazine)
Procesor je určen pro socket LGA1248, horní část obsahuje speciální kontakty pro přívod napájení (těch 185 W by asi za normálních okolností mohlo roztavit socket ;).
Procesor obsahuje, jak již bylo řečeno, komunikační rozhraní QPI (Intel QuickPath Interconnect), celkem je zde šest linek (čtyři full width, dvě half width). Touto cestou je možné do jednoho systému nacpat až 8 procesorů a k tomu čtyři čipsety (I/O Hub Intel 7500).
Itania řady 9300 mají také technologii Turbo Boost, vzhledem k vysokému TDP však nečekejte nějaké dramatické nárůsty, více v tabulce. Když už hovoříme o té spotřebě, musíme zmínit jednu kuriózní věc – ono se to sice takto srovnávat nedá, ale přeci jen si to neodpustíme. Vezměme nejvýkonnější Itanium z předchozí generace a srovnejme jej s nejméně výkonným „úsporným“ modelem z této nové řady:
|
Tím jsme vám jen chtěli představit nejúspornější model z nové řady Itanií, jediné dvoujádro mezi „Tukwilami“ (také jediné bez Turbo Boostu), kterému opravdu Intel říká „low-power“. To jen tak na okraj, je vidět, že těch novinek je v nových Itaniích opravdu hodně (zdaleka jsme nesrovnali všechno, berte v úvahu třeba paměťový řadič nebo šest QPI linek, …).
Co se týče čipsetu Intel 7500, Intel o něm zatím nemá na webu žádné bližší informace, ale vypadá to, že už bude společný i pro chystané Xeony MP z rodiny „Nehalem“. Odhadujeme, že to bude podobné jako s Xeony řady 5500, pak se bude v podstatě jednat o další variaci na téma Intel X58 + ICH10. Následuje už jen seznam procesorů včetně jejich cen přímo od Intelu (ty jsou v této kategorii normální).
|