Intel uvádí procesory vyráběné 32nm technologií
Kapitoly článků
Rovnou se tedy pojďme podívat, co nám to Intel vlastně uvádí – tedy abychom byli přesnější, uvede 7. ledna, ale „paperlaunch“ je již dnes:
Pár drobností, které byste o nových procesorech měli vědět: všechny jsou dvoujádrové, ale díky Hyper-Threadingu se tváří jako čtyřjádrové. Core i7 a Core i5 obsahují technologii Turbo Boost, která jim umožňuje samopřetaktování při zátěži, pokud to stíhá chlazení uchladit a pokud je zátěž „v limitu TDP“ (obojí zpravidla není problém). Mobilní procesory s Turbo Boost umí takto dokonce přetaktovávat i integrovanou grafiku.
Všechny procesory mají dvoukanálový DDR3 paměťový řadič. Desktopové procesory jedou všechny max. DDR3-1333, mobilní max. DDR3-1066, modely s „U“ v označení jen DDR3-800. Když už jsme to značení načali, desktopové procesory mají téměř všechny TDP 73 W, pouze model Core i5 661 má TDP 87 W, protože má rychleji taktovanou grafiku (jinak je stejný s Core i5 660). Mobilní procesory jsou standardně 35W, jejich modelové číslo končí jen na „M“. Ostatní jsou buď 25W (končí na „LM“), nebo 18W (končí na „UM“, to jsou ty s max. DDR3-800 řadičem).
Mobilní procesory „LM“ a „UM“ budou pouze v BGA provedení, to znamená, že budou osazovány spíše do „tenčích“ notebooků, v nichž budou napořád, nebude možné je vyměnit za jiné (budou pájeny přímo na desku).
Desktopové procesory Core i5 obsahují již zmíněný tak trochu výjimečný model 661, který má několik odlišností od ostatních. Kromě vyššího TDP (87 W namísto standardních 73 W) a zmíněného taktu grafiky (900 MHz namísto standardních 733 MHz) nemá technologie vPro, VT-d (obecně VT-x ale má) a TXT. Zjednodušeně řečeno není vhodný do firemního prostředí s požadavky na vzdálenou správu přes Intel Active Management, naopak bude díky rychlejší grafice lépe využitelný v domácím prostředí.
Rovněž tu máme i seznam nových čipsetů…
… a jejich vlastností, nejprve mobilních:
A desktopových:
Do výčtu vlastností desktopových čipsetů nepatří zmínka o podpoře grafiky v PCIe ×16 slotu (nebo ×8/×8), to je věcí procesoru a pokud jde o podporu ×8/×8, to je dokonce věcí desky, procesory to podporují, tedy alespoň u Core i5 661 to máme vyzkoušené (více informací najdete v recenzi, která bude brzy dokončena).
A když už jsme to nakousli, prozradíme vám, že procesory s integrovanou grafikou mohou fungovat i v deskách s čipsetem Intel P55 (je to spíše věcí podpory výrobce, především BIOSu), akorát pochopitelně nebude v provozu grafika v procesoru, protože pro ni není na desce podpora na straně čipsetu a patřičné výstupy. Stejně tak procesor bez grafiky bude fungovat i v desce, která počítá s procesory s grafikou, jen prostě bude bez té interní grafiky, takže si to vyžádá grafiku do PCIe ×16 slotu.