Intel: Do roku 2016 vymýtíme PC kabely
Bezdrátové myši a klávesnice tu máme už pěknou řádku let, takže zde problém nebude. Obraz je jasný, bezdrátové HDMI neboli Wireless Display ve druhé generaci zvládá full-HD video včetně 5.1 zvuku a pro adaptaci vyšších rozlišení stačí evoluce. Výsledek oné evoluce nese označení WiGig a bude fungovat v podstatě jako dokovací rozhraní krátkého dosahu - postará se o obraz, zvuk i periferie a měla by fungovat zcela automaticky. Přinesete notebook, připojí se, odnesete, odpojí se. Pro všechna komunikující zařízení bude k dispozici šířka pásma 7Gb/s.
Ten pravý oříšek ale tkví v nabíjení, respektive napájení. V poslední době se sice v souvislosti s mobilními hračkami mluví hlavně o indukčním nabíjení, ale to je obvykle omezené na napájení jediného zařízení. Intel proto zvolil jinou cestu: technologii Rezence neboli nabíjení prostřednictvím magnetické rezonance, za nímž stojí aliance nazvaná A4WP, jejímž je Intel členem.
Systém je možné nainstalovat pod desku stolu (zvládne si poradit se dvěma palci - tedy asi pěti centimetry - dřeva) a položením zařízení na stůl dojde k aktivaci. Kirk Skaugen z Intelu předvedl, jak jednoduché je nabíjet notebook, telefon, headset i tablet zároveň.
Mezi členy aliance najdete řadu zvučných jmen - Asus, Dell, Fujitsu, Lenovo, Logitech, Panasonic, Toshiba a další, takže není důvod mít obavy, že technologie skončí v šuplíku.
Otázkou k diskusi zůstává, kde je ona akceptovatelná hranice mezi pohodlím, které podporuje šíření nových bezdrátových technologii a množstvím elektromagnetických zářičů, jimiž se obklopujeme. Pro každé zařízení samozřejmě existují určité normy a standardy, které mají zajistit nulový nebo zanedbatelný vliv na naše zdraví. Je paranoidní ptát se, kolik bezpečných bezdrátových zařízení můžeme rozmístit kolem sebe, abychom nemuseli mít z jejich vlivu obavy?