Intel si licencoval bezdrátové nabíjení od WiTricity
Pokud jste nesledovali naše computexové zpravodajství, pak vám mohlo uniknout, že Intel plánuje do dvou let připravit platformu, která se obejde zcela bez kabeláže. Obraz, zvuk, periférie… pro to vše bude k dispozici bezdrátové rozhraní o šířce pásma 7 Gb/s.
Nezávisle na tom bude fungovat bezdrátové nabíjení. Nikoli na principu indukce, o které se obvykle mluví v souvislosti se smartphony, ale na principu magnetické rezonance. Ta má několik zásadních výhod:
- zařízení může být v libovolné poloze vůči dobíjecímu modulu
- modul je možné umístit pod desku stolu (zvládá 5 cm dřeva, plastu apod.)
- může nabíjet více zařízení najednou
- nabíjená zařízení mohou mít různý odběr
Technologii, která se nazývá Rezence a jíž propaguje aliance A4WP, si nyní Intel licencoval od jednoho z členů aliance, společnosti WiTricity. Jak se můžete přesvědčit ve spotu níže, cílí WiTricity trochu dál než na nabíjení mobilů (slibuje téměř bezdrátovou budoucnost do dvou let ;-), ale prozatím umožňuje její modul nabíjet či napájet zařízení, kterým stačí 50 wattů.
Tím se vysvětluje, proč Intel jako první bezdrátový produkt zvolil právě ultramobilní platformu postavenou na procesoru Skylake, druhou generaci postavenou na energeticky méně náročné 14nm výrobní technologii.
Z tiskovky od WiTricity není úplně jasné, jak je licence postavena - především zda budou muset WiTricity platit také výrobci samotných notebooků (tabletů, smartphonů…), nebo je to smluvně ošetřeno a potřebná práva pro implementaci bezdrátového nabíjedla do koncového zařízení získají už nákupem kompatibilního hardwaru od Intelu. To nás ale jako uživatele trápit nemusí. Na závěr slíbené video - všimněte si, že výrobce zdůrazňuje bezpečnost technologie (např. s ohledem na kardiostimulátory), o kterou jsme měli při ohlášení novinky určité obavy.