Intel půjde i do ARM čipů, pokud budou pěkné marže
Altera, která navázala strategické spojení s Intelem, ohlásila zahájení výroby prvních 64bit ARM procesorů v továrnách Intelu počínaje rokem 2014. Toto rozhodnutí dostává Intel na virtuální rozcestí, které nabízí další dvě možnosti. Od výroby a spolupráce na ARM čipech už je totiž jen krůček k zahájení vývoje vlastních modelů, čímž by se Intel zařadil po bok Nvidie, AMD a dalších hráčů, kteří své portfolio o tuto architekturu obohatili.
Druhá z cest je ještě jednodušší (a krom toho i pravděpodobnější): Pokud Intel nemá problém vyrábět ARM procesory pro Alteru, nebude mít z primcipu problém nabídnout svoje linky ani dalším zájemcům, mezi které by se mohly řadit firmy jako Apple, Nvidia nebo Qualcomm.
Analytik Nathan Brookwood to považuje za hotovou věc, jedním dechem ale dodává, že si Intel své procesy náležitě cení. Samozřejmě nemá důvod vést cenovou válku s TSMC, to nemá zapotřebí, a tak je jasné, že příplatky za výrobu nejpokročilejším procesem na světě nebudou jen symbolické.
Nabídka, která nestaví na nízké ceně, má samozřejmě smysl jen v případě, že zákazník dokáže svoje výrobky bez ohledu na výrobní náklady dobře prodat. Prototypem takové firmy je Apple. Nám se nezdá pravděpodobné, že by mohl mít zájem platit za 22nm proces v době, kdy TSMC (a další) pomalu rozbíhají 20nm výrobu. Pokud však Intel nabídne 14nm proces řádově v kvartálech poté, co se standardem stane 20 nanometrů, začnou mít linky Intelu z hlediska výrobců ARM čipů smysl. 14 nanometrů znamená v optimálním případě poloviční plochu jádra a hlavně pokles spotřeby o několik desítek procent, což se může dost zásadním způsobem podepsat na parametrech a konkurenceschopnosti výsledných mobilních produktů.