Intel zahajuje výrobu Xeonů Ice Lake a distribuci Rocket Lake
Xeony Ice Lake budou po řadě let a generací prvním serverovým produktem Intelu postaveným na novějších jádrech než Skylake. Po ještě delší řadě let budou prvním serverovým produktem, který použije novější než 14nm proces; půjde o 10nm výrobu. Snížení energetických nároků v kombinaci s použitím architektury s o 18 % vyšším IPC (u Xeonů uvádí Intel až 40% posun, což se asi týká scénářů s využitím AVX-512) může přinést zajímavý posun, nicméně poněkud limitovaný počtem jader.
Starší roadmapy pro největší křemíkový monolit Xeon Ice Lake uváděly až 38 jader. V poslední době se ale neobjevují zprávy o více než 28 jádrech. Lze připustit, že počet jader zůstane na 28 a při potřebě vyššího čísla dojde ke spojení dvou křemíkových jader, která by v takovém případě nabídla až 56 jader. Dostupnost očekáváme v rozmezí března až dubna (spíše dubna).
Intel rovněž zmínil, že zahajuje distribuci 14nm desktopových procesorů Rocket Lake. To je trochu překvapivé, dosud se totiž neobjevila zpráva, která by něco měnila na očekávané dostupnosti v cca druhé polovině března. Přinejmenším dvouměsíční interval mezi distribucí a dostupností je poměrně nezvyklý (dlouhý) a je tedy možné, že se jedná o distribuci menšího množství procesorů vybraným partnerům, nikoli plošné zásobování skladů. Nebo všem zdrojům uniká, že Intel vydá Rocket Lake dříve, než se očekává.
Od procesorů Rocket Lake se očekává maximálně osmijádrová konfigurace, ale velmi vysoké taktovací frekvence v kombinaci s novější x86 architekturou přinese významný posun jednojádrového výkonu. Ten podle různých uniklých testů dosahuje úrovně lehce pod Ryzeny 5000 až 12 % nad nimi. Uniklé materiály Intelu hovoří o 251W PL2 limitu po 56 sekund, což je zatím vůbec nejvyšší doporučená hodnota Intelu pro osmijádrový procesor. Cena top modelu Core i9-11900K se očekává kolem €600 včetně DPH.