iPhone 13 (2021) může přijít o výřez i Lightning port (použití USB-C není jisté)
Posledních pár let se mluvilo o dvou zásadních prvcích, které by se na podobě telefonů společnosti Apple mohly změnit. Tou první a výraznou je výřez v displeji, který obecně slouží pro účely předního obrazového snímače (foťáku / kamery) a reproduktoru. Již v roce 2017 se objevily informace o patentu, který naznačoval, že Apple hledá cesty, s jejichž pomocí by výřez mohl eliminovat a potřeby jmenovaných rozhraní vyřešit bez něj. Tehdy koketoval s jakýmisi mikrodírkami, které by byly umístěny mezi „pixely“ displeje. Tehdy se objevovaly názory, že by patent mohl být využit do roka, ale k tomu nedošlo:
Objevují se zprávy, že ke zrušení výřezu dojde v roce 2020 na „iPhone 13“, ale zatím nic nenaznačuje tomu, že by mohl využít vlastního patentu. Naopak se zdá pravděpodobnější, že využije technologie dodané Samsungem.
Druhá změna se týká rozhraní Lightning. O jeho nadcházejícím konci se ví již přes rok, ale doposud se analytici nejsou schopni shodnout na tom, čím jej Apple nahradí.
Existuje názor, že namísto Lightning budou nové iPhony vybavené konektorem USB-C. To by bylo přímočaré řešení, kterým by se zbavil i rizika dopadů zásahu Evropské unie, která by ráda na telefonech viděla jednotné nabíjecí rozhraní, aby v každém balení nemusela být přiložena nová (zbytečná) nabíječka. Tento názor stále určitá skupina osob zastává, ale jiní analytici s nimi nesouhlasí.
Tento druhý názor vycházel ze zpráv, že již iPhone 12 / 2020 přijde o Lightning a nahradí ho USB-C, ale že půjde pouze o jakousi přechodovou fázi a iPhone 13 / 2021 přijde opět s jiným řešením. Apple však měl změnit názor, přechodovou fázi vynechat, u iPhone 12 / 2020 zůstat u rozhraní Lightning a změnu provést až na iPhone 13 / 2021. Spočívat by měla v nasazení tzv. Smart rozhraní, které není klasickým konektorem, ale magnetickým přichycením. Apple ho používá hlavně pro větší mobilní zařízení, ale v posledních generacích ho nijak nerozvíjel a jeho schopnosti se neměnily ani co výbavy, ani co do přenosové rychlosti. Smart rozhraní by však Lightning mělo nahradit jen částečně. Nabíjení by mělo být řešeno bezdrátově a magnetický „nekonektor“ sloužit primárně pro komunikaci (pokud Apple nezmění jeho specifikace, tak spíše pro komunikaci nevyžadující vysokou přenosovou rychlost).
Ztráta konektoru Lightning má pak za důsledek rozhodnutí Applu nedodávat k telefonu sluchátka EarPods a zvýšit tím prodeje bezdrátových AirPods. Což tak nějak koresponduje se zprávami z loňského února. Podobně může fungovat i náhrada konektoru Lightning za Smart rozhraní (které je proprietární) namísto USB-C. Uživatelem zakoupené příslušenství tak bude placeno Applu, nikoli výrobcům zařízení vybavených generickým USB-C konektorem.
Zajímavě vypadá i výbava pro zachycení obrazu - jeden modul s širokoúhlým objektivem bez optického zoomu (6× digitální zoom) a 64MPix snímačem, jeden modul s teleobjektivem a 3-5× optickým zoomem (plus digitálním zoomem) na 40MPix snímači, jeden anamorfní objektiv (2,1:1) na 64MPix snímači, 0,25× ultra širokoúhlý (optický reverzní zoom???), LiDAR 4.0. Tyto informace máme nicméně brát jako velmi orientační, mají být odvozeny z údajů přítomných v operačním systému.