Jak je to s dostupností systému Windows XP
Ocitujeme vám klíčovou pasáž z tiskové zprávy:
Uživatelé budou mít i nadále možnost zakoupit a používat systém Windows XP, a to jedním z těchto způsobů:
- Zakoupením legalizační sady Get Genuine Kit systému Windows XP Professional. Tento způsob je vhodný především pro jednotlivce nebo menší společnosti.
- Pořízením OEM licence systému Windows Vista Business nebo Ultimate, která uživatele opravňuje k downgradu na Windows XP Professional.
- Pořízením OEM licence systému Windows 7 Professional nebo Ultimate, která uživatele opravňuje k downgradu na Windows XP Professional. V případě systému Windows 7 je downgrade na systém Windows XP Professional časově omezen, a to buď na dobu 18 měsíců od obecné dostupnosti produktu, tedy do 22. dubna 2011, nebo do vydání aktualizace Service Pack 1 pro systém Windows 7, podle toho, která varianta nastane dříve.
- Prostřednictvím downgradu na systém Windows XP Professional v rámci multilicenčních smluv systému Windows, které opravňují zákazníka používat starší verzi systému Windows. Tento způsob je vhodný pro malé i velké společnosti.
- Downgradem na systém Windows XP Professional v rámci legalizační smlouvy Get Genuine Windows Agreement. Tato varianta je vhodná jak pro malé, tak i velké společnosti.
- Zákazníci se mohou i nadále setkávat se systémem Windows XP Home předinstalovaným na mini-noteboocích.
- Na počítačích s OEM licencí systému Windows Vista nebo Windows 7, kde výrobce počítače dodává konkrétní model s již downgradovaným systémem, konkrétně s Windows XP Professional.
K tomu by se jistě slušelo něco dodat. K bodu 1 tedy pro ty, kteří nevědí, co to je sada „Get Genuine Kit“, připomínáme, že jde o něco mezi OEM verzí a plnou (krabicovou) verzí systému a dá se najít v některých e-shopech (můžete najít i zkratku GGK). Tato sada bude narozdíl od OEM verzí v prodeji i nadále, Microsoft dá zavčasu vědět, než je přestane dodávat také. Z OEM verze si GGK bere tu vlastnost, že je licenčně vázána na první počítač, kam je nainstalována, licence je dále nepřenosná. Z krabicové verze si bere dva významné body. Nejprve je to možnost koupit samostatně, nikoli s novým počítačem. A pak je možná pro někoho zajímavá podpora od Microsoftu, nikoli od prodejce nebo výrobce počítače, jako je tomu u OEM verzí. Nahlédli jsme letmo do jednoho nejmenovaného e-shopu, který má ještě jak OEM verzi Windows XP Professional, tak „GGK“ verzi a vychází to tak, že GGK verze je zhruba o necelých 20 % dražší (stojí lehce pod 3 800 Kč).
K bodu 2 a 3: Platí stejná pravidla pro downgrade, jako doposud. U Windows 7 je to trošku složitější, protože licence umožňuje downgrade na Windows XP pouze po dobu 18 měsíců ode dne vypuštění Windows 7, nebo do příchodu prvního Service Packu pro Windows 7. Ten totiž bude mít upravené licenční podmínky, stejně tak se budou prodávat nová média (Windows 7 vč. SP1) a nové licence a jednou z těch změn je ztráta možnosti downgrade na Windows XP. U Windows Vista se tato možnost již měnit nebude. Je přitom docela pravděpodobné, že SP1 pro Windows 7 přijde ještě před 22. dubnem příštího roku.