Jak NEstavět počítač
Kapitoly článků
Samotný počítač nemá vlastně vůbec zlé komponenty, bydlí jen ve špatné skříni se špatným airflow a je nedobře smontovaný. Majiteli jsem tedy navrhnul několik PC skříní a ideu nahradit maličký WiFi dongle za něco, co má i nějaké antény. Nakonec se ukázalo, že se chystá během rekonstrukce natahat i ethernet a WiFi bude spíše dočasná, zvolil jsem tedy víceméně nejlevnější 2,4GHz WiFi chipset od TP-Linku, který podporuje 300Mbps a zabere jeden PCIe x1 slot.
Chladič procesoru jsem v rámci zlepšení airflow vyměnil za SilentiumPC Spartan 3 LT HE1012, Ryzen 5 2600 sice moc netopí, ale může se hodit mít nějakou rezervu pro případné lehké přetaktování a tichý chod.
Jako skříň byla nakonec vybrána normální FullATX varianta od Zalmanu, konkrétně Zalman Z9 Plus NEO, který stojí něco jako 1500 Kč s DPH a má v sobě rovnou pět ventilátorů, čtyři nejsou regulovatelné a napájí se skrze 5V a molex konektor. Pátý ventilátor vzadu je třípinový a tak jsem ho připojil na desku. Tři ventilátory z pěti jsou navíc modře podsvícené, skříň má také ztmavené plexi, zdroj dole, sekci pro disky, základní prachové filtry a dostatek prostoru i pro poměrně velké komponenty. Dokonce i čtyři USB porty na horní části jsou podsvícené, což se může hodit v noci.
Seskládat PC do nové skříně bylo dílem okamžiku, jediný malý problém je pozice PCIe x1 portu, který je pod grafickou kartou, ale samotná WiFi karta je relativně malá a mnoho vzduchu Radeon RX 570 od Asusu nesebere. Pořád lepší, než jeden ventilátor zablokovaný SATA kabelem a být ve skříni bez airflow. Více k montáži nemám asi co říct, snad jen, že oceňuji dostatek prostoru mezi stropními ventilátory a základní deskou, mnoho skříní zde má sotva jeden centimetr místa a cokoliv v tomto místě zapojovat je peklo.