Jak NEstavět počítač
Kapitoly článků
V této kapitole se podíváme na to, jak si vedl z hlediska výkonu a teplot pacient před léčebnou kůrou a po léčebné kůře. Samozřejmě jsem nejprve stroj bez úprav otestoval a poté jsem dělal úpravy jako montáž do lepší skříně, upgrade BIOSu, zapnutí XMP a tak podobně. Grafické ovladače jsem Radeonu RX 570 upgradoval na verzi 19.3.3, která byla v době testu nejaktuálnější. Pro srovnání ještě přidávám sadu screenshotů ukazující stav předtím a potom.
CPU-Z 1.86 64-bit
ffmpeg N-90810-g153e920892
V testu procesorů nesmí tradičně chybět můj oblíbený ffmpeg benchmark. Jedná se o konverzi videa za pomoci x265 knihovny. Na test používám nightly build, konkrétně jsem použil verzi N-90810-g153e920892, kde jsou vylepšení, která konverzi zrychlují a také je přidána podpora pro AVX512 instrukce. ffmpeg v tomto nastavení umí použít maximálně 16 CPU vláken, benefituje samozřejmě z co nejvyššího počtu fyzických jader, velké a rychlé L2/L3 cache, rychlá RAM také konverzi urychluje. Nejdůležitější jsou ale použité instrukce na konverzi, s AVX2 je samozřejmě výkon nejlepší. Všechny procesory v testu podporují AVX2 instrukce. AMD má jinak postavené AVX jednotky, díky tomu jsou Ryzeny oproti Intelu v AVX/AVX2 úlohách přibližně o 30% pomalejší.
Pokud si chcete konverzi vyzkoušet, můžete si ffmpeg s testovacím videem stáhnout zde.
V odkazu ke stažení je verze N-90810-g153e920892.
Stačí rozbalit zip a spustit batku runme.cmd, batka obsahuje následující:
@echo off
echo Simple bench -> look for resulting FPS...
ffmpeg -i in.mkv -c:v libx265 -preset veryslow -pix_fmt yuv420p -crf 26 -an jelly_out_265_26veryslow.mp4
pause
Výsledky uvádím v sekundách, čím kratší dobu konverze trvá, tím lépe.
7-Zip 19.00 64-bit
7-Zip jakožto nejlepší open source archivační program pro Windows asi netřeba detailně představovat. Obsahuje zabudovaný benchmark, který používám pro testování výkonu v kompresních a dekompresních operacích. Velikost slovníku nastavuji na 128MB a používám všechna dostupná CPU vlákna. Procesory řadím dle výkonu v kompresi, jelikož se jedná o náročnější činnost než dekomprese.
Cinebench R15, R15E, R20
Cinebench benchmark patří mezi stálice renderovacích benchmarků a tak jsem ho také použil v testech. Testuji samozřejmě single thread výkon a multi thread. Čím více bodů, tím lepší výkon pro rendering. Testoval jsem nakonec všechny tři často používané Cinebenche, přičemž časem asi opustím starší R15.
AIDA64
Tradičně jsem použil AIDA64, konkrétně AIDA64 Engineer 5.99.4944 Beta. Program v sobě obsahuje celou sadu poměrně užitečných benchmarků a tak jsem všechny procesory potrápil. Většina testů je však poměrně krátkých a procesory se moc nezatopí.
Blender Benchmark 1.0beta2
V rámci testování jsem zkusil i Blender, zajímalo mě, zda zde budou nějaké rozdíly. Ty se nakonec ukázaly, sice měřitelné, ale nejsou tak významné jak bych čekal. Pokud máte rádi hodně dlouhé grafy,m doporučuji se podívat na starší článek, kde porovnávám výrazně větší množství grafik a procesorů: