iPhone 5 a fialové fleky na fotkách - jak je opravit a co to bude stát?
Čekali jsme relativně dlouho, zda Apple ještě nezmění své vyjádření a nenabídne zákazníkům nějaké řešení (zdarma) v rámci servisu, ale nestalo se tak. Apple tehdy konstatoval, že se tento jev objevuje u veškerých mobilních zařízení a vzkázal uživatelům, ať se naučí držet iPhone lépe a nefotí proti světlu. Zkrátka že je to jejich chyba, protože de facto fotí, co se jim líbí a nikoli to, co umí iPhone 5 vyfotit hezky :-). Více k původnímu problému:
Stanovisko výrobce zřejmě bylo definitivní. Apple sice má pravdu, že se podobný fenomén fialových lemů objevuje prakticky s veškerou fototechnikou (ať už z důvodu nějaké formy chromatické aberace nebo odlesků na antireflexních vrstvách objektivu), nicméně u většiny fotoaparátů je tento jev mnohonásobně nižší a leckdy je ho na výsledných snímcích třeba hledat lupou (oproti snímkům, kde překrývá polovinu scény). Problém to tedy je a jako takový je ho třeba řešit.
Hledali jsme, zda se neobjevilo nějaké nefiremní řešení a pokud jsme hledali dobře, jsou dvě cesty: První spočívá v pouzdrech na iPhone 5, která jsou konstruovaná tak, aby fungovala i jako částečná sluneční clona pro objektiv. Tím se odstraní část paprsků, které dopadají do objektivu, ale nejsou důležité pro samotnou fotografii - mohou pouze dělat neplechu. Toto (částečné) řešení vyjde uživatele v podání společnosti Fotodiox na $24.95, tedy asi pětistovku plus nějaké ty daně.
Druhý způsob je softwarový, ale nejde o žádnou úpravu firmwaru nebo procesu konverze do jpegu - mluvíme o prostém post-processingu hotových snímků. První možností je použít aplikaci, která je koncipovaná primárně na opravu fialových fleků - příkladem může být Camera Fix od 01design, který mimo základní funkci podporuje jen tři jednoduché úpravy ostrosti / vyvážení bílé / sytosti barev - takové řešení stojí bez centu $1.
Pokud by uživatel chtěl placeným řešením získat něco víc, je tu další alternativa v podobě aplikace Perfectly Clear od Athentech Imaging. Ta ve verzi 3.0/3.1 a novější podporuje i redukci tohoto neduhu - navíc zvládá opravu expozice, vyvážení barev, zvýraznění očí a to vše s porovnávacím náhledem, kdy vidíte jak verzi před úpravou, tak po. Bez centu za $3.
Obě softwarová řešení se však jen těžko dají s čistým svědomím nazvat jako „řešení“, protože jejich um spočívá jen v desaturaci (snížení sytosti) onoho fialového fleku. Samotný artefakt ve fotce zůstane, jen je (částečně) odbarvený. Část obrazu, kterou překryl, se do snímku nevrátí, protože v něm (samozřejmě) chybí - zcela nebo částečně v důsledku rozmlžení, sníženého kontrastu a podobně. Negativním důsledkem může být odbarvení i těch objektů ve snímku, které by odbarvené být neměly - například na srovnání s bazénem si můžete všimnout, že po zpracování získala celá fotka včetně vody a dlažby kolem tyrkysový nádech, protože byl jako vedlejší efekt oslaben červený barevný kanál jako celek.
Uživatelům, kteří stále hledají řešení zdarma, můžeme doporučit snad jedině tajný tip Heleny Růžičkové, který je v souladu s oficiálním stanoviskem výrobce...
DPReview aj.