Jestli prý Intel nebude předběhnut v 10nm výrobě Samsungem
No, nádech - výdech, napočítat do deseti a jdeme na to: jestli bude mít 10nm FinFET proces Samsung, nebo TSMC, nelze předjímat, ale s ohledem na historický vývoj a fakt, že Samsung už vesele 14nm FinFET proces řadu měsíců využívá, zatímco TSMC se s 16nm FinFETem spíš teprve rozjíždí, bych si vsadil spíše na Samsung. Nechci TSMC podceňovat, faktem je, že valnou část její špatné reputace tvoří neustálé odklady ve výrobě obrovských GPU, což je zcela jiná věc než malé ARMíky, ale Samsung je prostě aktuálním tahounem a s ohledem na svoji velikost si může dovolit výzkum a vývoj zafinancovat v nejvyšší možné míře. Takže pokud by to někdo měl být, sázím spíš na Samsung.
Jenže podstatnější je, jak a v čem by měl jihokorejský gigant americkou světovou jedničku předstihnout. Samsung nevyrábí a nikdy nevyráběl komplexní velké čipy jako x86 procesory řady Xeon, či Xeon Phi. Zatímco u Samsungu se obvykle uvedením nové výrobní technologie míní její nasazení ve výrobě DRAM a NAND flash čipů následované velmi rychle výrobou ARM SoC, u Intelu se za zvládnutí nové technologie považují právě ony velké procesory, nikoli malinké Atomy či nedejbože ARMy.
Navíc Samsung sice nyní vyrábí 14nanometrově, tedy papírově shodně s Intelem, ale v případě Intelu a čipů rodiny Skylake jde o druhou generaci FinFET procesu. Zatímco Samsung má první genraci, která do jisté míry možná staví jen na „postavení řídící elektrody na výšku“, což je hlavní gro udávaných nanometrů, Intel už od loňského podzimu nabízí 14nm 1. generaci Broadwell a nyní za pár týdnů uvede 2. generaci Skylake. Je potřeba to zdůraznit zejména s ohledem na to, že tyhle čipy s až 4 jádry (nemluvě o očekávaném 14nm Broadwellu-E) budou podporovat i věci jako Thunderbolt 3.0, vlastní eDRAM, instrukční sady jako AVX-512 či ponesou grafické jádro s podporou Direct3D 12 Feature Level 12.0.
Samsungu věřím v tom, že pro uvedení 10nm FinFET procesu v co nejdřívějším termínu udělá maximum. Je možné, že v ohlášení dokonce předstihne svého konkurenta z USA, ale rozhodně nepůjde o proces, kterým by bylo schopen v danou dobu (hypoteticky) vyrábět velké Xeony se čtyřmi, osmi či více komplexními x86 jádry. Celé tyhle úvahy staví na faktu, že Intel podle všeho Cannonlake o něco odsouvá a do cesty mu vřadí ještě Kabylake, kterému můžeme přezdívat „Skylake Refresh“. O nic víc nejde.
na motivy SemiWiki