Jim Keller předpokládá, že výkon Zen 5 dosáhne 30 % nad Zen 4
Tenstorrent připravila prezentaci, která uvádí jednovláknový výkon ve SPEC2017INT na různých procesorech. Zpracování slajdu je poměrně žalostné, v některých názvech chybějí mezery, jednou je uvedeno „Intel Xenon“ (patrně míněna generace Ice Lake, navíc s nadbytečným „n“), podruhé je mícháno kódové označení s číslem modelu „Sapphire Rapids 8480“, graf s TDP jednou uvádí TDP top modelu dané řady a podruhé nějaké modelu střední třídy jiné řady. Úroveň prezentace vlastních produktů je skutečně hodně slabá, ale přesuňme se k obsahu.
Procesory Tenstorrent (poslední dvě položky grafu) by si mohly vést poměrně dobře, dosahují výkonu mírně nad Zen 4 (v grafu jako „AMD Genoa/Bergamo“) a mírně nad předpokládaným výkonem ARM procesoru Nvidia Grace.
Výsledky je nicméně potřeba brát spíš orientačně, neboť jde o jednovláknový výkon (řada serverových procesorů je optimalizována pro vícevláknový výkon, takže většinou nepodporují vysoký jednojádrový boost a v tomto aspektu je snadno překoná i mainstreamový procesor pro desktop nebo notebooky). Druhým důvodem k opatrnosti je, že SPEC2017INT není zrovna test, jehož výsledky by odpovídaly nějakému průměru (pro tyto procesory) obvyklé zátěže, takže procesory různých značek a architektur mohou být vzájemně více či méně posunuty oproti výsledkům reálných testů v klasických recenzích.
Velmi zajímavé však je zařazení Zen 5, který zde (připomínám, že v zátěži jednoho vlákna) dosahuje výkonu 30 % nad Zen 4. To skutečně celkem odpovídá unikajícím zprávám, které hovoří o mezigeneračním nárůstu IPC o zhruba 20-26 % a (oproti Zen 4) jen mírnému posunu taktovacích frekvencí. K dosažení ~30% posunu by stačila kombinace zhruba 23% zvýšení IPC s ~5% zvýšením taktů.
Architektura Zen 5 bude vydána v roce 2024, očekává se použití 3nm a 4nm procesu TSMC. Podle posledních informací to vypadá, že 3nm proces bude použit pro nejvyšší modely mobilního APU Strix Point, přičemž budou existovat ještě nižší 4nm verze. Desktopová řada (Granite Ridge) bude využívat 4nm procesorové čiplety. Serverové modely vzniknou jak na 3nm, tak na 4nm procesu. Nejspíš tak, že standardní serverová řada Turin (128× Zen 5) bude využívat 4nm čiplety a „dense“ řada s vyšším počtem jader (192× Zen 5c) vznikne na 3nm procesu.
Ve vztahu ke společnosti Tenstorrent stojí ještě za zmínku, že minulý týden se stal členem představenstva společnosti Raja Koduri nedávno odešedší z Intelu.