Kauza OpenAI pokračuje: Musk zažaloval Altmana za porušení zakládací smlouvy
Nejprve se objevila zpráva, že se správní rada OpenAI pokusila odstavit jejího šéfa, Sama Altmana. Vzhledem k tomu, že se na jeho stranu postavilo 72 % pracovníků, to vypadalo, jakoby správní rada měla nějaké nekalé úmysly. Nakonec se však ukázalo, že Altman za přispění nejbližších kolegů v OpenAI (která je neziskovou organizací) rozjížděli tajné komerční projekty, o kterých neinformovali pracovníky ani správní radu, případně informovali značně minimalisticky s odstupem času, pokud se projekt nevydařil.
Altman vytvořil informační síť, díky které zjišťoval, zda a který zaměstnanec pojal podezření, že se ve firmě děje něco nekalého. Takové pracovníky pak systematicky propustil (během 18 měsíců propustil každou druhou osobu). Po pokusu o jeho svržení správní radou v noci obvolával zaměstnance a nutil je podepsat prohlášení, že za ním stojí - v opačném případě jim hrozil propuštěním, pokud se ve firmě udrží. Odtud 72% podpora.
Elon Musk, který u zrodu OpenAI stál (ve správní radě seděl do roku 2018 a poskytoval finance mj. na akcelerační hardware), obratem vyzval k vyšetřování. Nyní, po necelých čtyřech měsících, Musk aktivně do kauzy vstupuje: Podal žalou na Sama Altmana, jeho kolegu Gregory Brockmana a společnost OpenAI jako takovou za hrubé porušení zakládací smlouvy, porušení svěřenecké povinnosti, nekalé obchodní praktiky a odchýlení od plánů, na které dostala finanční podporu (tedy být neziskovou organizací rozvíjející AI ve prospěch lidstva). Dále požaduje, aby se činnost společnosti vrátila do starých kolejí.
Musk dále požádal o soudní příkaz, který by OpenAI a jejím obžalovaným dceřinným a partnerským firmám zakázal těžit z technologií OpenAI. Podle Muska GPT-4 není open source, pouze OpenAI a Microsoft znají jeho architekturu a v rozporu se cíli OpenAI definovanými zakládací smlouvou se pokoušejí o jeho zpeněžení.