Kdy bude Vista, jak se budou lišit verze a další zajímavosti
Kapitoly článků
Pokud netrpělivě čekáte na novou verzi operačního systému od Microsoftu, tak jste mohli zaznamenat nedávné spekulace ohledně uveřejnění. Microsoft se však staví k celému problému celkem jasně a stále zatím říká přesná data, kdy se Vista objeví. Konkrétně můžeme už příští úterý očekávat ke stažení z webu Microsoftu oficiální betu 2, kterou si bude moci ozkoušet každý (navíc půjde i objednat na DVD). Na srpen je pak chystána Release Candidate verze, která bude následována uvolněním do výroby 25. října letošního roku. Česká verze by měla následovat 19. prosince a Slovenská jazyková mutace 19. ledna v příštím roce. Samozřejmě stále platí, že ještě letos dostanou Vistu velcí výrobci a korporace, kdežto obyčejní uživatelé si i na anglickou verzi počkají až do příštího roku.
Různé verze Windows Vista jsme si popsali v únoru a na těchto informacích se nic nemění, ale pro detailní přehled toho, co která verze bude obsahovat, můžete zavítat na následující stránku. Zajímali jsme se však, jak to bude vypadat se 64bitovými variantami. Ty budou existovat ke všem zveřejněným verzím, a ačkoliv to ještě není zcela jisté, tak je velice pravděpodobné, že normální krabicové verze budou obsahovat dvě DVD, kdy na jednom bude 32bitová a na druhém 64bitová varianta a uživatel si vybere, kterou bude preferovat. Naproti tomu majitelé OEM verze budou mít k dispozici jen jednu a to tu, kterou dostanou předinstalovanou na svém počítači.
Vzpomínáte si, jak jsme před třemi roky psali, že Vista (tehdy ještě pod kódovým jménem Longhorn) bude modulární? A v této souvislosti pak zní velice zajímavě fakt, že jazyková podpora je vlastně také jedním z modulů. To stále platí, ale pokud jste doufali v možnost si jednoduše jako jedinec pořídit například českou Vistu a nějak si dodatečně stáhnout (nebo rovnou mít na instalačním DVD) anglické jazykové prostředí, tak asi budete zklamáni. Tato možnost nadále bude dostupná pouze pro velké korporace, které už dnes tuto možnost s Windows XP i 2000 mají v podobě MUI (Multi-Lingual User Interface).
Nicméně díky zmíněné modularitě bude možné vydávat jazykově nezávislé záplaty, takže nebude nutné čekat na jazykové mutace důležitých oprav systému. Na druhou stranu například u takového Service Packu to bude složitější, protože ten obsahuje i změny ve funkčnosti, které v sobě odráží i nutnou změnu v jazykovém modulu. Jak přesně bude toto řešeno, ještě není známo. Tato modularita však přinese pro velké korporace další výhodu v podobě hardwarově nezávislých předpřipravených instalací. Velké firmy s mnoha počítači totiž nyní typicky mají málo (většinou 2 až 4) konfigurací všech firemních desktopů i notebooků, takže IT oddělení může připravit několik vzorových instalací, které obsahují vše, co daná firma potřebuje. To by se nyní mělo ještě více zjednodušit, protože bude možné připravit instalaci nezávislou na hardware a tak by mělo být vytvoření vzorových instalací pro konkrétní hardwarové konfigurace jednodušší a rychlejší.
Jak už bylo zmíněno, na další stránce najdete podrobný popis rozdílů a vlastností všech verzí Windows Vista (s výjimkou Starter, která u nás dostupná stejně nebude) tak, jak je oficiálně Microsoft zveřejnil. Vzhledem k velkému množství položek a zatím nejasné české terminologie u mnoha z nich ho raději necháváme v původním znění.