Test „business“ SSD Kingston KC400 512GB
Kapitoly článků
Kingston SSD Manager
V předchozím článku o pokrevním dvojčeti tohoto SSD byla řeč o Kingston SSD Manageru, s jehož pomocí lze snadno v prostředí Windows měnit kapacitu SSD a schovat tak před zraky všeho softwarového kus datového prostoru, který pak řadič může využívat pro svou práci. Bylo to už řečeno ve zmíněném článku, ale neškodí to zopakovat: i přesto, že se jedná o v podstatě totožný hardware, u KC400 Kingston SSD Manager změnu kapacity neumožňuje.
Kingston SSD Manager a model KC400 512GB
Srovnejte s tímtéž softwarem (identická verze, identická instalace) za přítomnosti modelu DC400:
Kingston SSD manager a model DC400 480GB
Při práci s modelem KC400 zkrátka celá sekce Operations chybí (nezobrazuje se). Je to samozřejmě marketingový záměr, nic jiného. Změna kapacity pochopitelně funguje i u modelu KC400, jen to musíte dělat jiným nástrojem. Mně se na to nejvíc šikuje linuxový hdparm, jinak to samozřejmě zvládá každý software, který umí využít standardní příkaz pro změnu oblasti HPA (Host Protected Area), což je (a znovu se opakuji) záležitost starší než samotné SATA.
Nastavení kapacity je hned ten první příkaz, následuje potvrzení nastavení a krátký výpis informací o SSD.
Tutus brutus test jsem tedy provedl celkem třikrát (reálně třiapůlkrát, ale ta půlka byla nepoužitelná - Windows 10 se prostě v noci v průběhu testu rozhodly instalovat aktualizace a restartovat - málo jsem si je holt pohlídal). Nejdřív s plnou kapacitou (512 GB), poté s kapacitou jen 480 GB (na LBA identická kapacita jako má DC400) a pak ještě zkrácený na 400 GB (opět na LBA stejně jako to udělal Kingston SSD Manager s DC400, když jsem mu řekl, aby SSD zkrátil na 400 GB).
CrystalDiskMark
Jen v rychlosti srovnání v jednom relativně bezvýznamném, ale o to profláklejším benchmarku: vlevo DC400, vpravo KC400:
Jestli jste čekali nějaký zásadní rozdíl, tak marně. Jinak „anomálie“ s testem se samými nulami se objevila i v tomto případě. Možná vlastnost Phison řadiče, možná něco zavzdušněného ve Windows, těžko říct, ale nepřikládám tomu nějakou větší váhu.
Pojďme na Tutus Brutus, protože tam se začne lámat chleba.