Kompatibilita s malými skříněmi
Kapitoly článků
Stejně jako v případě Asus Radeonu HD 2900 XT před dvěma lety jsme se rozhodli i poměrně dlouhý Radeon HD 5870 přeci jen zkusit v běžné české levné malé skříni Eurocase (standardní rozměr, "alobalová" kvalita plechů, však to znáte). Chtěli jsme si ověřit, jestli naše odhady, že v takové skříni bude problém kartu osadit, jsou pravdivé, či nikoli.
Výchozí podmínky vidíte na fotografii. Troufneme si tvrdit, že zhruba podobně vypadá PC řady z vás (včetně onoho autentického prachu ;-). V našem konkrétním případě je několikero omezení.
Karta se délkově vejde ještě s rezervou, ale naproti jednoduše nemůže být pevný disk. Tak, jak je mám osazeny já, karta zapadne krásně mezi ně, ale na přímo by bourala do SATA i napájecího kabelu, a to i v zalomené verzi. Z toho důvodu jsem horní disk musel přepojit ze zalomené kšandy na rovnou (zalomená bourala zhora do grafiky) a přeházet napájení disků tak, aby byly připojeny koncovými kabely na kšandách (jinak horní opět boural do grafiky a dolní by mohl zasekávat ventilátor).
Dále je třeba si ujasnit, jestli vám nebude něco překážet v přívodu vzduchu do ventilátoru. Mě tam akorát "jako na potvoru" straší kompletní sada SATA konektorů, které je tudíž třeba patřičně ohnout, taktéž mám v blízkosti připojeny USB porty.
Každopádně osadit Radeon HD 5870 do obyčejné skříně Eurocase lze a lze to i provozovat. Máme podobnou zkušenost s o více než 1cm kratší GeForce GTX 260, tedy víme, že toto lze provozovat i v létě se zavřenou bočnicí, akorát se pochopitelně musíte připravit na o pár decibelů vyšší hluk než v nějaké kvalitní skříni. Podílí se na tom jak horší proudění vzduchu skříní, tak její "alobalová" konstrukce, která pohlcuje hluk uvnitř jen zcela minimálně.