Krátký pohled na Saphire Radeon RX 480 Nitro+
Kapitoly článků
Z hlediska hlučnosti lze Radeon RX 480 Nitro+ vnímat dvěma pohledy. Jeden z nich se na kartu dívá při provozu her, kdy hlučnost je extrémně nízká, v řadě herních situací až neměřitelná (s naším měřákem, který garantuje spolehlivé měření až od 30 dBA). Druhý pohled se na kartu dívá při dlouhodobě běžícím benchmarku Unigine Valley, kdy se GPU zapotí a karta přeci jen musí roztočit ventilátory. Takže obecně tedy lze říci, že model RX 480 v podobě Sapphire Nitro+ je velice tichý, nicméně mohou nastat situace, kdy nebude stíhat chladit plně zatíženou kartu při názkých otáčkách a pak už jsou ventilátory poměrně hodně slyšet. Řekl bych až nezvykle na to, že tento jev se u dřívějších generací grafik Sapphire neprojevoval, na druhou stranu z toho nechci vyvozovat závěry, nemaje kartu otestovanou v několika desítkách her dlouhodobým hraním.
Zajímavé je, že spotřeba celého testovacího PC byla v širším slova smyslu srovnatelná s osazením GeForce GTX 750 Ti OC. Přeci jen zde porovnáváme grafiku s 8pin přídavným napájením a grafiku napájenou pouze z PCI Express slotu. Každopádně Radeon RX 480 je hodně úspornou kartou, která ani v zátěži nevyžaduje nijak velký zdroj, v typickém dnešním PC s 65 až 95W procesorem bych se nebál ani provozu se 400W zdrojem kvalitního výrobce, ač web Sapphire doporučuje 500W zdroj.
Celkově je Radeon RX 480 hodně sympatickou kartou pro hraní v rozlišeních menších než 3840×2160, s trochou tolerance a případného osekání detailů bude dobře použitelný třeba ještě v 3440×1440, ale výše už je potřeba vyčkat buď na AMD Vega, nebo se pohlédnout po GeForce GTX 1080. Sapphire uvedl ve variantě Nitro+ velmi sympatickou verzi modelu RX480, jehož chlazení je ve většině situací přijemně tiché, ve 2D dokonce zcela neslyšné.
+ dobrý výkon (který s FX-9590 bohužel nejde plně docenit) | |
± absence analogového VGA výstupu |
Poděkování
Za zapůjčení děkujeme společnosti Sapphire.