Krátký pohled na Sapphire Radeon RX 480 Nitro+
Kapitoly článků
Na něco typu Radeon RX 480 se čekalo doslova pár let, podobně jako na něco typu GeForce GTX 1080. Nemá smysl se již příliš vracet k tomu, jak dlooooooooouho tu s námi byla 28nm generace grafických karet a jak velký krok vpřed představuje přechod na 14nm, resp. 16nm FinFET výrobu. Radeon RX 480 s architekturou GCN4 je na trhu již několik týdnů a desítky webů již zevrubně otestovaly desítky nabízených variant. My jsme dostali možnost podívat se na vylepšenou verzi od Sapphire s kvalitnějším chlazením.
Balení je takové decentní, řekl bych víceméně nezbytné minimum, které u karty být musí, zde je. Týká se to drobounkých návodů pro instalaci, případně letáčku o registraci produktu. Za zbytečné už dnes považuji CD s ovladači, to opravdu nemá moc smyslu lisovat, zastará dříve než se karta dostane k zákazníkovi. Stejně tak jsem nikdy nepochopil smysl plastových krytek konektorů, ale budiž, to je subjektivní věc. Celkem pozitivně naopak vnímám, že v balení, které dorazilo na testy, nebyl na dnešní dobu relativně zbytečný adaptér z 6×6pin na 8pin PCIe, případně nedejbože dokonce adaptéry z Molexů na PCIe.
Karta nese dva ventilátory a velký blok chladiče s velkými heatpipe. Druhá strana karty nese krycí plech, který slouží k odvodu tepla z napájecích obvodů. Současně v horní části (na opačné straně od PCIe konektoru) nese průduchy, neboť ventilátory přesahují nad PCB karty a touto částí také vyfukují skrze kartu teplý vzduch. Sapphire touto cestou o trochu zefektivňuje chlazení tímto typem chladiče, který primárně nevyfukuje většinu tepla ven ze skříně.
Z výstupů jsou přítomny pouze DVI, HDMI a DP, ani se zde s analogem nepočítá, DVI je typu DVI-D, nikoli DVI-I/A.
Nechybí přepínač typu BIOSu (jeden s mírně vyššími takty, druhý s tišším chodem chladiče) a také možnost vypnout osvětlení loga Sapphire na kartě.