Lakefield Core i5-L16G7 otestován, jednojádrově je na úrovni Atomu / Celeronu
Procesor Lakefield přináší kombinaci 10nm výrobního procesu jednoho jádra Ice Lake / Sunny Cove, čtyř jader Atom z generace Tremont a integrovanou grafiku Gen11 s 64 EU (tedy nejvýkonnější verzi). Základní takt: 1,4 GHz, boost 3,0 GHz, TDP: 7 wattů (pouze pro logiku, paměti se nezapočítávají). Velké jádro Sunny Cove mělo zajistit vysoký výkon v jednojádrových (jednovláknových) úlohách, čtyři jádra Tremont zase vysoký výkon ve vícejádrové zátěži při nízké spotřebě.
První test, který provedl web NotebookCheck, ale předkládá poměrně rozpačité výsledky:
Jednojádrový test CineBench R20 ukazuje rozdíl mezi Lakefieldem (kde by mělo úřadovat velké jádro Sunny Cove) a obyčejným loňským Atomem Gemini Lake-refresh (Celeron N4020) pouhá 4 %. Atom má přitom nastavené ještě o watt nižší(!) 6W TDP a 4,8W SDP (=spotřeba v obvyklé zátěži). Zdá se, že 7W TDP je pro Ice Lake / Sunny Cove (Core i5-L16G7) příliš omezující na to, aby při něm mohl dosáhnout taktů, při kterých je schopen dosahovat vyššího výkonu než Atomy. Což je obzvlášť překvapivé, když si uvědomíme, že Atom Gemini Lake-refresh (Celeron N4020) je 14nm, kdežto jádro Ice Lake / Sunny Cove 10nm. Procesor Core m3-8100Y, jehož jednojádrový výsledek se vznáší 34 % nad Lakefield Core i5-L16G7, je dvoujádrový / čtyřvláknový Amber Lake (derivát Skylake), který má ještě nižší - 5W - TDP navzdory 14nm procesu. Amber Lake je dva roky starý produkt a Core m3-8100Y je nejpomalejší z devíti produktů této řady.
Ve vícejádrové zátěži už lze zaznamenat rozdíl 34 %. Ovšem opět je potřeba připomenout, že srovnáváme pětijádrový 10nm 7W Lakefield (Core i5-L16G7) a obstarožní dvoujádrový 14nm 6W Gemini Lake-refresh (Celeron N4020).
O něco lepší, ovšem stále dost rozpačitý, je výsledek integrovaného grafického jádra. Tentokrát v grafu nejsou výsledky Gemini Lake-refresh, ale nevadí. Můžeme srovnávat s obyčejnou a po dlouhé generace používanou Gen10 UHD Graphics 620 s 24 EU (Core i5-10210U). Je pravdou, že Core i5-10210U má k dispozici 15W TDP, nicméně jde o 14nm produkt s pouhými 24 EU. Přesto toto letité integrované iGPU 10nm novinka s architekturou Gen11 a 64 EU (2,67× více) pouze dotahuje. Činí tak v polovičním TDP, ale ani kombinace nové architektury s novým procesem, novou technologií pouzdření a vysokým počtem funkčních jednotek nehýbe s výkonem, který byl již před lety považován za dostačující tak pro kancelářské nasazení.
Přinejmenším u jednojádrového výkonu by měl člověk tendenci předpokládat, že jde o nedoladěný firmware, který jednojádrovou zátěž posílá namísto na jádro Ice Lake / Sunny Cove na některé ze čtyř atomových jader Tremont. Jenže již není řeč o raných vzorcích s nedotaženým softwarem, ale o test komerčně vyráběného notebooku Samsung Galaxy Book S Intel publikovaný po vydání procesoru. Hlavní deviza oproti Atomům, vyšší jednojádrový výkon, se z nějakého důvodu nedostavil. Procesorový výkon je v podstatě na úrovni čtyřjádrového 14nm Atomu Gemini Lake-refresh. Cena Lakefield (Core i5-L16G7) je ovšem nastavena na velkoobchodních $281 při odběru minimálně tisíce kusů. Pro srovnání: desktopový Ryzen 7 3700X se aktuálně prodává za maloobchodních koncových $273-275 (Amazon, NewEgg).
Pokud se Intelu nepodaří odhalit a opravit nějakou slabinu, která vede k nevysokému procesorovému výkonu, obzvlášť v jednojádrové zátěži, bude Lakefield produktem kombinujícím spotřebu a výkon Atomu s cenou základního desktopového high-endu.
Na Lakefield se po těchto testech jen obtížně hledají pozitiva. Jednojádrový výkon tu již byl (dokonce v rámci nižšího TDP a nižší ceny), vícejádrový výkon tu rovněž již byl (rovněž v rámci nižšího TDP a nižší ceny) a grafický výkon tu taky byl, i v rámci nižší ceny. Je však možné, že ne v rámci nižšího TDP.