Pět dní s notebookem Lenovo IdeaPad B590 s Windows 8 vylepšeným o SSD
Kapitoly článků
Detailní konfigurace budiž vyčtena z obrázků:
Fascinovalo mě, že v popisu v e-shopu je uvedeno DDR3-1600. Pravda, notebook skutečně tak rychlou paměť obsahuje, ale nedokáže ji využít lépe než jako DDR3-1333 ;-).
Pentium B960 je běžný dvoujádrový 35W Sandy Bridge kousek na 2,2 GHz bez Turba a HT s obyčejnou grafikou HD Graphics běhající na 650 až 1100 MHz (GT1) bez ClearVideo HD, nicméně H.264 HD videa akceleruje celkem v pohodě, myslím, že není potřeba se toho bát. Čipsetem je Intel HM70 (TDP 4,1 W) s jediným 6Gbitovým SATA portem (další tři jsou 3Gbitové).
HWiNFO - výpis hardwaru
Výpis zařízení z HWiNFO64 ukazuje síťovku Realtek a Wi-Fi od Broadcomu, od téže firmy je i Bluetooth modul na USB. Čtečka paměťových karet je rovněž navěšena na USB. Pro někoho bude možná srozumitelnější pohled do správce zařízení Windows 8:
Správce zařízení Windows 8
Nenechte se zmást audiozařízením HP LP2475w, jde o monitor beze zvuku, nicméně systém (nebo grafika, těžko říci) považuje každé připojené HDMI zařízení za displej schopný přehrávat i zvuk, takže pokud je připojen, pak je, co se zvuku týče, ticho (lze to v systému přenastavit, ale jako výchozí audio zařízení se každopádně hlásí monitor; můj Lifebook se chová stejně).
Nejrychlejší je pochopitelně „pevný disk“, neboť jde o SSD. Solidní výkon nabízí i procesor jako takový, nejpomalejší je samozřejmě grafika, ale to je s ohledem na očekávané využití úplně jedno (naopak je to spíše žádoucí, aby grafika nebyla zbytečně moc výkonná ;-).
Nový Kingston SSDNow V300 120GB v Lenovo IdeaPad B590 - CrystalDiskInfo
SSD je ještě nové (stav po instalaci OS, instalaci ovladačů a krátkém používání), takže notebook má celý život před sebou ;-).
Lenovo IdeaPad B590 - pohled pod kapotu
(dále je tu původní pevný disk již v rámečku a 120GB Kingston SSDNow V300)
Původní pevný disk Hitachi šel do externího USB 3.0 rámečku a byl nahrazen právě zmíněným Kingstonem. Mimochodem otevírání krytu Lenova je docela sympatické, vyšroubujete dva šroubky a pak krytem šoupnete k sobě (pokud budete na notebook koukat tak jako na obrázek). Žádné prohýbání, vylamování, páčení, tohle je docela pěkně vyřešeno.
Většinou bude notebook živen z tohoto 65W napájecího adaptéru, jehož výrobcem pro Lenovo je Chicony Power Technology (podobnost s jedničkou na trhu s klávesnicemi v roce 1998 vůbec není čistě náhodná).
Operační systém tedy Windows 8 Pro, samozřejmě přeinstalován (vůbec jsem nezkoumal, co tam Lenovo předinstalovává, rovnou jsem původní disk vyjmul, dal tam SSD a z vlastních médií nainstaloval čisté Windows 8 Pro, plus ovladače, něco z webů výrobce, něco od Lenova; původní disk byl přeformátován už v přikoupeném USB 3.0 boxu). Windows 8 zde samozřejmě jedou v režimu UEFI přes Secure Boot, přičemž Secure Boot lze vyřadit úplně jednoduše, patřičná volba je v Setupu prostě přístupná bez žádných fíglů, jaké jsou u Lifebooku, kde je potřeba Setup nejprve zaheslovat a až pak lze s nastavením Secure Bootu manipulovat.