Letos dorazí Zen 4, příští rok má následovat Zen 4 s V-cache
AMD si s každou další generací procesorové architektury otevírá další zadní vrátka. U první generace šlo o volbu takového výrobního procesu, který umožňoval přechod na další půlgeneraci bez přepracování návrhu. U Zen 2 šlo o čiplety, které v rámci jedné generace umožnily přizpůsobit počet jader poptávce v širokém cenovém spektru. Se Zen 3 přibyla podpora V-cache.
Nyní očekáváme Zen 4 vyráběný na 5nm procesu TSMC: AMD si vytvořila prostor pro možné osazení více než 16 jader, možný přechod na 4nm proces a možné využití V-cache. Podle nejnovějších zpráv je prakticky jisté, že minimálně v letošním roce (a dost možná po celou generaci Zen 4) nedojde ke změně počtu jader (byť by architektura a AM5 umožňovaly až 24jádrový model), ale AMD počítá s variantou osazenou V-cache. Jistě ne hned v době vydání, ale mohlo by jít o další půlgeneraci chystanou zhruba na první pololetí roku 2023.
Zdá se tedy, že AMD necítí potřebu proti Raptor Lake nasadit více než 16jader Zen 4, přičemž doplnění V-cache si ponechává jako zálohu. Buďto pro případ, že by Raptor Lake něčím překvapil, nebo jako tzv. stop-gap produkt chystaný na dobu vydání Meteor Lake pro případ, že by Zen 5 byl ještě daleko. Těžko ale očekávat, že by Zen 4 s V-cache mohl Meteor Lake nějak plošně konkurovat: Tato generace Intelu totiž bude postavena na zcela nové architektuře s více než 20% (25%?) posunem IPC v kombinaci s procesem Intel 4 a použitím čipletů (či jak Intel říká: dlaždic).
Čistě hypoteticky můžeme uvažovat i o mobilním Zen 4 s V-cache. Připomeňme, že Zen 4 bude vybaven i menší integrovanou grafikou, aby mohl být použit i ve výkonných noteboocích - především se dá očekávat zájem v herních noteboocích. Jak je patrné z prvních výsledků Zen 3 s V-cache alias Ryzen 7 5800X3D, díky V-cache je procesor schopný dosahovat vyššího herního výkonu navzdory nižším fyzickým taktům. Lze tedy odtušit zlepšení poměru spotřeba / herní FPS, což v případě Zen 4 (který vytváří prostor pro průnik mobilního nasazení a osazení V-cache) nabízí možnost úspěšného využití v mobilních herních sestavách.