Light Peak od Intelu možná už příští rok, má se USB 3.0 začít bát?
Tím produktem, kde bychom se s Light Peak mohli setkat, možná bude něco, co ponese logo nakousnutého jablka. V této souvislosti začínají do sebe zapadat některá kolečka a na povrch se derou myšlenky o tom, že by společnost Apple mohla chtít využít Light Peak namísto USB 3.0. Není to tak dávno, co se sám šéf Apple Steve Jobs k USB 3.0 vyjádřil, že ho zatím do Maců nedá a jako důvod uvedl nepodporu ze strany čipsetů Intelu.
Přitom od Intelu se čekalo, že bude jedním z prvních, kdo do svých čipsetů USB 3.0 zahrne, však se ještě před přijetí specifikace ostatní výrobci čertili, že jim Intel nechce prozradit detaily a tím že si chce vytvořit náskok. Nakonec tu máme na trhu USB 3.0 hostitelských řadičů „de-facto monopol“ (přesněji spíše „drtivě dominantní postavení“) společnosti Renesas Electronics (dříve NEC Electronics), zatímco Intel se do podpory USB 3.0 ve svých čipsetech nehrne. I to by mohlo být určitou indicií, že má Intel v oblasti komunikace s okolím jiné priority a mohlo by jít právě silnější věnování se technologii Light Peak. Možná si také vzpomenete, že když Intel na IDF 2007 hovořil o USB 3.0, byl v jeho materiálu i návrh, že by v USB 3.0 portu mohla být i nějaká ta optická trasa. Na to ale nakonec nedošlo (možná, že Intel nestihl Light Peak dodělat včas a tak se od implementace optiky do USB 3.0 zavčasu upustilo).
Zatím jsou to všechno jen spekulace, ale příští rok nám nejspíše ukáže, co na tom bylo pravdy. Faktem je, že „nástup USB 3.0“ je zatím hodně pozvolný, rozhodně pozvolnější, než byl nástup USB 2.0. USB 1.x bylo totiž opravdu hodně pomalé a z přechodu na USB 2.0 těžilo snad vše mimo klávesnic a myší. Naproti tomu dnes třeba USB 3.0 nepotřebují tiskárny, nepotřebují to ani skenery a mnohá další zařízení. USB 3.0 je dobré tak možná pro ty pevné disky, které už se zase ale delší dobu snaží využívat rozhraní SATA (v podobě eSATA), které má jediný nedostatek v absenci napájení. USB narozdíl od eSATA napájením disponuje, ale externí 3,5″ disky beztak neuživí a tak je pro tyto produkty jedno, zda USB, nebo eSATA, vlastní napájení potřebují tak jako tak.
Jak do toho ale zapadá Light Peak, to je nyní spíše ve hvězdách, neboť v době, kdy se snaží mezi sebou soupeřit již zaběhlé eSATA s relativně čerstvým, ale postupně se prosazujícím USB 3.0 za rozumnou cenu, by mohlo mít rozhraní Light Peak s bezesporu vyšší cenou (už jen za optické kabely) dost problémy. V Apple světě je to však o jiných financích, tam se na věci hledí přeci jen trochu jinak a tak není myšlenka implementace Light Peak do Maců až tak úplně kacířská.