Linuxová distribuce Mageia 1 je zde, předstihla Mandriva Linux 2011
Zatímco Mandriva posunula pro verzi 2011 vzhled prostředí trochu jinam, Mageia se drží dosavadního, víceméně dlouholetého vzhledu, ať již barevně, tak použitým schématem výchozího prostředí KDE (pro dnešek jsme vypustili GNOME a jiná).
"Nabídka Start" není ani Kickoff, ani "zběsilost" à la Unity, GNOME Shell či Mandrivácký panel Rosa, nýbrž klasika známá již z KDE 3. Tím si jistě Mageia vyslouží nemálo poct.
Ovládací centrum, nastavení repozitářů či instalace aplikací nijak nevybočují z běžného pojetí v předchozích vydáních Mandrivy. Je to důsledek snahy Mandrivy se s vydáním 2011 co nejvíce navenek odlišit, nebo plán pro úpravy GUI vymysleli již dříve než došlo od odchodu zaměstnanců a vzniku distribuce Mageia?
Určitě se také sluší zmínit novinky (tedy oproti předchozím verzím Mandrivy), případně vlastnosti Mageia 1. Mageia pochopitelně používá balíčkovací systém RPM a závislosti/instalace řeší pomocí
Desktopové aplikace zastupují mimo jiné prohlížeče Firefox (4.0.1) a Chromium (11.0.696.65). Chromium je k dispozici hned ve třech variantách lišících se tím, z jaké větvě zdrojáků je připraveno: stabilní, beta a nestabilní. Uživatel tak může sledovat i nejčerstvější vývoj v Chromiu/Chrome. Pro poštu je zde Thunderbird (3.1.10) a samozřejmě další aplikace ze samotných desktopových prostředí. LibreOffice by také nemělo překvapit. IM programy Kopete, Pidgin a Empathy dávají dostatečný výběr, pro grafiky jsou v repozitářích například Gimp 2.6.11, Inkscape 0.48.1 či Blender 2.49b. Kernel v době vydání nese verzi 2.6.38.7, X server 1.10.1 s podporou Udev doprovází otevřený ovladač pro karty ATI/AMD, podpora Intel "Sandy Bridge", Nouveau ovladač pro karty od Nvidie a také možnost instalace uzavřených ovladačů z Nonfree repozitáře.
Repozitáře používá Mageia typově tři: Core nese veškerý otevřený/svobodný software. Nonfree obsahuje uzavřený, vedle ovladačů grafik třeba podporu WiFi atd. A konečně Tainted repozitář zahrnuje všemožný software se specifickými licencemi, případně takový, který by v některých končinách světa porušoval něčí patentová práva. Zde tedy najdeme věci kolem přehrávání DVD, MP3 atd. Jde o obdobu PLF repozitáře pro Mandrivu, zde je přímo obsažen, aby se uživatelé nemuseli zabývat jeho ručním přidáváním.
No každopádně budeme zvědavi, kam se Mageia vyvine. Přeci jen nejde o komerční distribuci (jakou v podstatě Mandriva je, pokud pomineme Free edici), stejně tak za ní nestojí mecenáš typu Marka Shuttlewortha. Mageia prozatím získala za svou krátkou existenci lehce přes 11 700 € od dárců, z čehož bylo utraceno něco přes 4 000 €.
Stahovat můžete několik variant (instalační DVD, živé CD), a to přímo z rozcestníku na domovském webu distribuce.