Lisa Su potvrdila vzorky 7nm Zen 2 letos a vydání v roce 2019
CEO Intelu na firemní konferenci potvrdil, že v letošním roce zůstane na 14nm výrobě a teprve příští rok budou vydané 10nm procesory. Dochází tak k nevídanému překryvu s plány AMD, která letos rovněž zůstává na 14/12nm procesech (přičemž 12nm je třeba chápat jako vylepšení 14nm výroby; plocha čipů se nemění, klesá však spotřeba a roste energetická efektivita) a příští rok plánuje přejít na 7nm výrobu.
Lisa Su (CEO AMD) potvrdila využití 7nm linek společností TSMC i GlobalFoundries, jak už bylo avizováno. Předpokládá se, že u TSMC budou vyráběna některá grafická jádra a v GlobalFoundries vzniknou přinejmenším procesory - možná i některá další grafická jádra. Su si je však celkem jistá, že v příštím roce nebude AMD omezena výrobními kapacitami.
Pokud jde čistě o procesory, plánuje v letošním roce zahájit dodávky vzorků 7nm Zenu 2 partnerským firmám a k neupřesněnému datu v roce 2019 procesory s architekturou Zen 2 vydat. To znamená, že se napřesrok překryje působnost prvních 7nm procesorů AMD a prvních 10nm procesorů Intelu. Je však třeba říct, že 7nm proces GlobalFoundries si neklade extrémní ambice, tým pocházející z IBM, který se na něm s původním týmem GlobalFoundries podílí, si je zřejmě vědom problematických přechodů na nové výrobní technologie a s charakteristikami procesu netlačí na pilu tolik jako třeba Intel nebo Samsung, který chce rovnou najet na EUV litografii.
V důsledku toho jsou rozměry struktur a související denzita u 7nm procesu GlobalFoundries na mírně nižší úrovni než u 7nm procesů Samsungu a TSMC. Ve srovnání s Intelem by charakteristiky 7nm procesu GlobalFoundries měly být podobné jako charakteristiky 10nm procesu Intelu (v některých papírových hodnotách i nepatrně horší). Co do základních rozměrů jsou si nejblíže 7nm proces TSMC s 10nm procesem Intelu (viz grafické schéma výše).
Oprávněně ale můžeme situaci hodnotit i z druhého pohledu: K čemu je výrobci pokročilejší proces, pokud ho nezvládne v sériové výrobě nasadit včas na to, aby mu přinesl konkurenční výhodu? Ať už budeme na situaci nahlížet jakkoli, je zkrátka faktem, že číselný údaj, kterým je proces pojmenovaný, vypovídá velmi málo o charakteristice daného procesu. To sice není nic nového - rozebírali jsem to již před sedmi lety - je to jen čím dál patrnější.
Pokud se ještě vrátíme k plánům AMD, zůstane společnost v letošním roce v serverovém segmentu u EPYCů první generace, přičemž druhá bude uvedena příští rok rovnou na 7 nanometrech. Pokud tedy situaci shrneme, Lisa Su potvrdila stávající plány, což znamená, že nepředpokládá žádné nestandardní komplikace při přechodu na nový proces.