Logický formát MiniDisku
Kapitoly článků
Podobně jako CD, i MD má svoji "barevnou knihu". Na rozdíl od těch pro CD není ovšem závazná, obsahuje pouze doporučení.
Audio informace na MD je organizována po clusterech, což je nejmenší jednotka, která se dá editovat (starší přístroje to ale nedovedly). Každý cluster obsahuje 32 sektorů pro audio data, 3 "spojovací" sektory a jeden sektor pro "subdata". Každý sektor má pak 2 332 bytů. Dva sektory představují 11 zvukových grup. Jedna zvuková grupa má 424 bytů a obsahuje 11,6 ms stereofonního signálu (23,2 monofonního). Jeden cluster má proto 74 624 bytů (32×2 332) a obsahuje 176 zvukových grup (74 624 / 424), což je 2,0416 sekundy sterea (176 × 11,6) nebo 4,0832 mono signálu. Nejmenším časovým úsekem, který se dá na MD upravovat je 1/86 sekundy (11,6 ms).
Volné místo na konci MD se vždy alokuje první a pak následují volné clustery pro celý disk. Segmenty menší než 6 clusterů (tedy asi něco málo přes 12s) se nepřidělují. Vždy se musí pro zápis najít alespoň 6 volných clusterů. To ale neznamená, že se musí zaplnit celý.
Doporučení: Protože ATRAC je ztrátová komprese, nedoporučuji velmi kopírovat přímo z MD na MD. Každá další kopie je o něco horší než ta původní. Dochází totiž k překódovávání. Většinou se uvádí, že již na páté generaci kopií je rozdíl od originálu slyšitelný. Snažte se tedy vždy volit (je-li to možné) jako zdroj nezkreslený digitální signál (třeba CD). Problémem zde ale může být SCMS (Serial Copy Management System) - systém ochrany proti nelegálnímu kopírování, kterým bývají MD mechaniky vybavovány. Do zaznamenaného audio signálu se přidává SCMS příznak. Při prvním nahrání z analogového zdroje se SCMS příznak neuplatní, ale při vytvoření digitální kopie se SCMS nastaví. Další digitální kopie pak není většinou přístrojem povolena. Ne každý přístroj ale tuto funkci používá.
Tak tolik v kostce o MiniDiscích. Odborníci jistě prominou povrchní výklad, který by si jistě zasloužil daleko větší rozsah. Kdo má tedy o tuto technologii větší zájem, toho odkážu na velmi podrobné informace na www.minidisc.org. Kdo by snad chtěl pojem vysvětlit i své babičce, pak ten by měl zavítat na obrázkové a animované stránky u Sony. No a nakonec ještě odkaz na nový Hi-MD.