Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Má pro AMD vůbec smysl se Zen 6 zvyšovat počet jader?

Ano.

+1
+16
-1
Je komentář přínosný?

Když už budou mít pro servery dlaždici s 16x ZenXc, tak proč jí nedat vedle dlaždice s 8x ZenX, že? 😁

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Protože bude mít horší prodeje než taky původně serverová 8x ZenX ve dvou kusech, tudíž se ani nezaplatí. Ty dnešní 16jádra si z nemalé části kupují i čistě hráči co chtějí mít dlouhověký CPU nebo jen koupili něco drahého a stejně jsou prodeje malé, takže jak by se asi prodávalo dražší 24jádro? Mizerně.

+1
-9
-1
Je komentář přínosný?

Problem je v tom že ZEN5c je na 3nm a ma kapanek ine zapojenie ako ZEN5 a ZEN5 3D.
To by AMD do desktopu museli použiť serverovy prepojovaci čip ako na CPU tak aj na doske.
Ale serverova doska zvlada v pohode ako ZEN4c tak aj ZEN5c, kto chce viac jadier dvere ma otvorene :)
https://www.alza.sk/amd-ryzen-threadripper-pro-7995wx-d8421271.htm

+1
-12
-1
Je komentář přínosný?

EPYC Zen5c pouziva na prepojenie rovnake GMI3 linky ako desktopovy Zen 4 a 5. Rozdiel je ten ze serverovy IOD ma az 12 portov a desktopovy len 2.

+1
+6
-1
Je komentář přínosný?

ZEN5c 16 jadrovi čiplet nieje ani omylom kompatibilny s klasickym 8 jadrovim :)

+1
-5
-1
Je komentář přínosný?

Vlastně ten serverový jich má 16. Jinak by se nedostali na 128 jader ZEN5. Při ZEN5c variantě jich využije 12.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Jasně že ano ale ja osobně vždy pláču kdyz vidim kolik stoji server v pohodě 100k vykonem desktopu za 30 jasne desktop postrádá vetsinou moznost dvou zdroju a soupnuti do racku + ze vam zmrdi prdejci budou cpat ten šrot od Intelu nebo jiny ojeb treba bez hw raidu super micro...

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

az na to aze u toho serveru se pocita st im ze pojede většinu doby v plne zátěži a i záruka je na to stavena, zatímco u desktopu je to primo naopak ...

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Ta racková skříň až takový rozdíl nedělá. A pokud srovnáváte jednovláknový výkon, tak s ohledem na nižší maxima taktů, jasně desktop vede. Tady asi někdo neví, k čemu vlastně server je. A nebo proč se do něj dávají FB ECC RAM.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Výhledově, jelikož Zen 6 má pasovat do AM5, by se 24jádrový CPU hodil hodně. Značně by to protáhlo životnost PC, kde by se Zen 4 či 5 vyměnil nejenom za Zen 6, ale ještě se zvedl počet jader až na 24. I kdyby bylo 16 jader "condensed" s nižšími takty, tak při plném vytížení jader stejně nemohou na vysoké takty jet a přidalo by to dost hrubé síly...

+1
+7
-1
Je komentář přínosný?

Tobě 16 jader 9950X nestačí? :) Mě jo. Myslím, že výkonu to má docela dost...Na desktop nebo pracovní komp či herní komp je 16 velkých jader v pohodě, furt lepší než 8 + X u Intelu....Kdyby jsi chtěl více, vem Threadripper....Spíše by to chtělo fakt nějakou velkou cache, klidně vedle (vím, horší latence..).

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

"Pri vasem vzdelani" - jak rikal Vlasta Burian - "mě jo" neni reprezentativni vzorek.

+1
+7
-1
Je komentář přínosný?

Mezi R9 a TR je prostor, kam by se 24c mohlo pohodlně vejit.

+1
+9
-1
Je komentář přínosný?

Mezi Ryzen 9 a ThR prostor v jadrech neni, naopak jedine co je odlisuje je pocet pametovych kanalu a pci-ex linek.

+1
-5
-1
Je komentář přínosný?

A věci jako podpora RAMek.

Takže tam místa je víc než dost.

+1
+6
-1
Je komentář přínosný?

Zdůraznil bych "Značně by to protáhlo životnost PC" (možnost upgradu na 24 jader). Ce není nutné dnes, může být za pár let jinak. Vývoj směřuje k vícejadernosti. :)

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

Rozumný používateľ bez tlačiarne kupuje PC na viac rokov. Mne s775 vydržal 8 rokov s tým, že som ho kúpil keď už mal 6-7 rokov. Kto má AM5, bude chcieť AM6 ak by mu stačilo len vymeniť CPU za 24jadro a AM6 preskočiť? Takže nejde o to či dnes stačí 16 jadier, ale či bude aj o 6 rokov (od Zenu 6, kedy by mohla prísť platforma AM7). A aj predajná cena AM5 v bazári by bola dajme tomu o 7 rokov lepšia ak by podporovala 24 jadier. Aj mňa by potešilo, keby Intel do s1700 Barlett lake s 12 jadrami vydal (ideálne s jadrami Lion Cove) a mal by som PC zase na 10 rokov a tak by som preskočil ďalšie 2 sockety.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

IIRC Zen 6 má být ještě pro AM5 platformu.

Takže by to hypoteticky mohlo být podobné jako teď s přechodem z AM4 na AM5. Kdo má AM4 a mohl v desce upgradovat na Ryzen 9 5950x, klidně může ještě nějaký čas vydržet, než přejde na AM5. Možná vydrží až do příchodu Zen 6 jader, nebo do vhodné cenové konstelace desek a pamětí.

Musím připustit, že na druhou stranu rychlejší obměna HW umožní použitý HW relativně výhodně prodat. Zase ne každý má náladu se věnovat prodeji starého železa a raději postoupí pomalý kus jiným členům rodiny, kde starý HW není problém, nebo věnovat na charitu.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Více jader moc nepomůže, když i 16 už škrtí paměť.
Větší přínos by dalo více cache.
64~96~128 MB LLC/SLC
Díky 2.5D pouzdření by to mohlo fungovat.

+1
+8
-1
Je komentář přínosný?

Uvidíme. Tak, jako tak, důvěřuji vedení AMD, že neusíná na vavřínech a chystá další přínosná vylepšení. :)

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

No-X tvrdí, že pre 16c je 2CH OK keďže pre 64c je 4CH OK.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Pro 64 jader se dnes uziva 8 pametovych kanalu, co se tyka 24 jader, ty by nemusel jeste dual-channel omezovat nakolik DDR5 pracuji interne na 2x32bit plus maji zakladni ECC korekci.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

AMD TRX50 Platform (nie PRO) podporuje 4CH.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

U toho THR je to otázka. Pro varianta má 8 kanálů RAM. Na druhou stranu ale počet jader u PRO i levnější verze narostl na 96. Ovšem když se podívám na takty, už to moc srovnatelné není. Nejde jen o pomer počtu jader a kanálů RAM, ale taky o to, jaký datový tok jedno jádro vyžaduje.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

tak svého času se to tvrdilo už o tehdy nových osmijádrech, jenže pokrok v pamětech je takový že pořád stačí. A nyní už nastupují 9Ghz (já vím nepřesný termín ale pro obecnost), takže když tehdy byly pro nějaký R7 Zen/+ sotva 3Ghz tak to nemusí nějak zvlášť škrtit ani hypotetické 24 jádro.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Přidání jader by se řešilo pomocí dalšího chipletu? 3 × 8 = 24
Anebo díky lepšímu výrobnímu procesu se podaří nacpat víc jader (například 2 × 10 =20) na chiplet.
První varianta prodraží CPU na segment WS TR.
Druhá varianta mi smysl nedává. Křemík bych použil raději pro větší cache.
Třetí možnost je asymetrické řešení. Kombinací je spousta. Nejsnadnější 8 +16

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Dnesni 6nm IOD skutecne umoznuje pripojit 3 CCD x 8 jader.

Verim, ze kdyby AMD vydala 24 jaderny Ryzen 9 9955X s cenovkou 999 dolaru, prodal by se.

Ja bych chtel jeste vic v podobe Ryzen 9 9955X3D kde by mel kazdy CCD vlastni 3D V-Cache .-).

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Nejde to, desktopovy IOD ma len 2 GMI3 porty.
"it's not possible to use the current I/O die with three CCDs, as it only has two GMI3 interfaces, to which the CCDs are connected" https://www.techpowerup.com/305485/amds-zen-4-i-o-die-detailed-courtesy-...

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Mas pravdu:

https://www.techpowerup.com/img/k7154soqkMiCfa52.jpg

no-X rikal ze ma 3, pamatuju si to, dekuji za upresneni, pekny den.

Tohle je dodatecne tebou zminovany IOD u serveroveho modelu Genoa(4 - 12 GMI3):

https://pbs.twimg.com/media/FqbbQEcX0AEg3X_?format=jpg&name=4096x4096

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Nemá, protože cena, protože spotřeba, protože zbytečnost. Až tady bude alespoň třetina SW se kterým při přechodu z obvyklých "4-6 jader co musí stačit většině" na 12 jader (stejné architektury i frekvence) řeknu !wow!, tak budu ten první co si koupí i threadrippera, protože raději investuji do procesoru než do grafiky, jenže to je takové sci-fi, že už mu nevěří skoro nikdo.

Hlavně vývoj zpomalil, zvyšování výkonu na jádro je čím dál větší vopruz stojící více a více tranzistorů za cenu menších přírůstků výkonu a dražší nanometry neumožňují ani stagnaci frekvencí, které spíš klesají a za této situace se bude zvyšovat počet jader? Kdo to zaplatí? Kdo bude tolerovat tu spotřebu a kupovat kilogramové chladiče?

Jestli to AMD udělá, tak to 8× Zen 6 + 16× Zen 6c bude mít menší prodeje než dnešní 16jádra a ještě si jím dál omezí mizerné prodeje threadripperů. Těch 16 velkých jader je z hlediska SW o dost blbuvzdornější než big-little 48vlákno, což je větší plus než to, že v doslova pár procentech situací bude 24jádro/48vlákno rychlejší. Schválně se snažte najít někoho, kdo tvrdí "těch 16 moderních jader mě už nesnesitelně brzdí". To už mám ve svém okolí víc lidí vlastnící auto s osmiválcem a že jich za posledních 15 let dost ubylo. Prodeje v segmentu 2-6 jader jsou stále slušné, přičemž v segmentu 2-8 jader dokonce výborné, což ukazuje, že marketingová masírka nefunguje ani na BFU.

Co je zásadní - téměř vždy když se objeví někdo, kdo by takový nárůst uvítal a s uvedeným nesouhlasí, tak je to uživatel, co si Threadrippera nekoupil, takže ani pro něj ten nárůst počtu jader nemá moc velkou přidanou hodnotu.

+1
-5
-1
Je komentář přínosný?

Vaše první věta to celé definuje. Víc jak 16 velkých jader v desktopu potřeba nebude ještě pěknou řádku let. Rozhodně ne dřív, než budou hry schopny využívat jejich kapacitu, což je otázka změny způsobu jejich programování a než grafické karty budou mít takový výkon, aby je brzdilo CPU (FHD a uměle navoděné experimentální stavy neberu v potaz). Jenomže ani jedno z toho se v dohledné budoucnosti zcela určitě neuděje, takže navyšování počtu jader zatím postrádá jakýkoliv smysl.
...pokud chce někdo namítat s HEVC nebo s jinými rádoby "náročnými úkoly", jednak jsou to úkoly využívající spíše GPU/CUDA než CPU a pokud ne, výkonu v těch 16ti jádrech je stejně víc než hafo.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Kto pracuje s Unreal Enginom ten vyuzije i 64 jadro. Kompilacia kodu na 64-jadre trva 8,5 minuty a vypocet osvetlenia 13 minut. https://www.pugetsystems.com/labs/articles/unreal-engine-amd-threadrippe...

Na 16-core 9950X trva kompilacia kodu 27min. https://www.pugetsystems.com/labs/articles/unreal-engine-amd-ryzen-9000-...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ale "Pro" uživatel nemá problém připlatit si za "Pro" procesor. Na x86 má velký výběr.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Firmy ktorym padali hry a servery s 13900k/14900k hovorili ze prejdu na 9950X. PRO masiny su drahe.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

I v naší firmě, kde se platí málo, nechápu šetření na počítačích. Ten uživatel ho bude používat několik let a když porovnám jeho superhrubou mzdu a cenu lepšího počítače...

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

Dobrý den, tady společnost XYZ, máme pro Vás skvělou nabídku počítačů společnosti DELL OEM, skvělé Inspirony s nejrychlejším procesorem Intel Core i3 a 8GB RAM, jeden kus za 10 199 Kč bez DPH, skvělá nabídka pro Vaši společnost!

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Jo tak přesně takové máme :))
Akorát tedy Optiplexy a poslední jsou 4roky staré,, pak už to nikdo nechtěl :))
No na RDP+SAP+excel to asi vlastně stačí že?

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Ryzen 3: 4 a 6 jader
Ryzen 5: 8 jader
Ryzen 7: 12 a 16? jader
Ryzen 9: 16 nebo nad 16 jader, tj. 24 a 32.

Za mě nějak takto jako ideál.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

A maji 4 smysl?

+1
+6
-1
Je komentář přínosný?

Pokud by byla vyšší zmetkovitost tak určitě, ale protože si vyšší zmetkovitost na tak drahém procesu AMD nedovolí rozjet v plně spuštěné výrobě, tak ne.

Ve výkonu by problém nebyl, stačí si uvědomit, že takové čtyřjádro Zen6 by mohlo být v multithreadu na úrovni 8jádra Zen3 a v singlu by porazilo cokoliv do AM4 a polovinu procesorů do AM5.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

AMD jiz ctyrjadro od generace Zen 3 oficialne pro desktop nevydala, kdyz tak APU a nebo mobilni CPU zalozene na c jadrech.

Jednoduse vyteznost je v TSMC vytecna...

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

4 jádra bych dal jako Athlon nebo tak něco...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jj a mohli by to pojmenovat Athlon Ultra 285 :-D

+1
+6
-1
Je komentář přínosný?

Souhlas, klidně může být. Ono 4 jádra do nízkoenergetických počítačů stačí, takže proč 6 jádrové zmetky normálně neprodávat jako 4 jádra, že. :-)

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

------------------------------------------------------------------------------------------------------------
U mna je ideal prejst na 3 nm proces (miesto 4 nm aka 5 nm+) co by umoznilo 12C chiplety a vydavat iba velka jadra. Do toho zvacsit L3 cache z 32 MiB na 48 MiB - to by bolo samozrejme v kazdom chiplete.
Plus iGPU zdvihnut z 2CU RDNA2 na 6CU RDNA3+, co by bol 4-nasobok vykonu.
Trocha by sa to vsetko predzazilo, ale bola by to pecka. Aj by to by trocha eliminovalo potrebu 3DX variant.

Zaviedol by som segment:
Ryzen 1: 4C (obvzlast nepodarene 12C chiplety), navyse aj sirsie portfolio modelov ohladom schopnosti bezat na vyssich frekv, alebo bezvadnej L3 cache. Pokojne by to mohlo byt takto:
Ryzen1 10300, 4C8T, 3.7/4.6 GHz, 32 MiB L3
Ryzen1 10300X, 4C8T, 3.8/4.7 GHz, 40 MiB L3
Ryzen1 10400, 4C8T, 3.9/4.8 GHz, 40 MiB L3
Ryzen1 10400X, 4C8T, 4.0/4.9 GHz, 48 MiB L3 (teda cela L3 v chiplete bezchybna)

dalej pokracujuc s:
Ryzen 3 (6C modely), tiez aj segmentovane podla velkost bezvadnej L3, takze to by pojkojne mohlo byt aj 8 modelov

Ryzen 5 (8C a 10C modely) + detto segmenracia podla bezvadnej L3

Ryzen 7 (iba 12C, teda s plne funkcnym jednym 12C chipletom) + detto segmentacia podla frekv. a velkost bezvadnej L3, asi 4 modely by tu mohli byt

no a potom dvoj-chipletove modely:

Ryzen 9 (8C+8C=16C, 10C+10C=20C, 12C+12C=24C modely) ... tu by pokojne mohol byt aj 2-ciferny pocet modelov

takto to robi Intel: 30-40 ks. modelov z kazdej rodiny, pretoze kvoli vytaznosti musia byuzivat kazdy zmrd z waffera

3DX pre zen6 by som dal iba na Ryzen7 (12C) a Ryzen9 (16-20-24C). Dodatocnu L3 by som tiez navysil zo 64 MiB na 96 MiB PLUS pri Ryzen9 by som ju dal na OBA chiplety - propadne delaj rozsiril portfolio 3DX s L3 C-cache na jednom alebo dvoch chioletoch, ak by boli frekv. a teplo dostatocne odladene, aby frekvencie nemuseil byt velmi znizene. Ta napr. taky R9 10990X3D 24C48T (12C+12C) by mal 48+48+96 = 192 MiB L3 cache (1. a 2. chiplet + V-cache na jednom) no a R9 10990X3D2X 24C48T (12C+12C) by mal 48+48+96+96 = 288 MiB L3 cache (1. a 2. chiplet + V-cache na oboch). Cena R9 10990X3D2X pri uvedeni by mohla byt pokojne 999 $, t.j. ziadne 6-7 stovky.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pokud chcete své sny uskutečnit,
musíte nejprve procitnout.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

"Ryzen 1: 4C (obvzlast nepodarene 12C chiplety)"

Z 12C čipletu vznikne 4C zmetek jen ve fázi ladění hodně problémového procesu, pokud vůbec, protože už by to zasáhlo i nějaké obvody mimo jádra a ty nahradit nejdou. I z 8C čipletů jich vzniká málo, protože je AMD posledních několik generací ani nevydává. Jen myslím do serverů mělo něco s menším počtem jader a velkou cache, takže IMHO ta jádra jen byla vypnutá, ale funkční.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

12C chiplety jsou trochu problém kvůli vnitřnímu propojení. Původně v každém chipletu bylo 2x4 jader. Pak to zvedli na 8 (velká změna), ale ZENc má 2x8. Nepřešli na 1x16, není to tak snadné. A přechod na 2x6 se mi nezdá pravděpodobný.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ne že bych tomu rozuměl, ale pokud vim, tak velký chiplety sou problém hlavně kvůli tomu, že s nárůstem plochy roste i šance, že to bude zmetek. Jinak zřejmě není problém navrhnout a vyrobit chiplety s 50 jádrama, tak jak to je v nejnovějších Xeonech. Ovšem cena pak bude mít o pár číslic navíc.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Jde o propojení jader. Propojit 12 jader proti 8. je složitější a navíc by asi narostly latence. 16 jader mezi sebou stejnou technikou jako 8 asi ani nejde. Původně tak na chipletu byly 2 clustery po 4. jádrech. To se u ZEN 3 změnilo na 1x8 a zatím to tak stále je.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

No ale přece vždyť to není žádná raketová věda. Když se chce, tak to jde, viz. serverový Zen 5C CCD, který má má 16 jader. Je to jenom o optimalizaci výkon/cena/spotřeba.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Ale není to komplex 16. jader, ale 2 po 8. jádrech. Propojení jader je složité kvůli propustnosti a latenci. Jádra jsou propojena přes L3, ale navíc i mezi sebou. Tam se dost složitě dá nacpat dalších 8. U ZEN1 a 2 to bylo podobné, ale 2x4. Potíž je že těch 2x8 mezi sebou je propojeno stejně jako mezi chiplety, je tam už větší latence (několikanásobná). Ale u serverů, které neběží v HPC zátěži, to nevadí. Proto byl takový rozdíl tehdy mezi ZEN 2 a 3.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

No nevim, přijde mi to teda divný, že by na jednom kusu křemíku měli 2x8 jader s 32MB L3 rozpůlenou pro každý blok 8mi jader. I kdyby latence L3 měla narůst o pár taktů, tak furt bude řádově menší než latence RAMek.

Zkoušel jsem dohledat recenze na Zen 5C alias Turin Dense, ale zatím se nic neobjevilo. Procesory měly být vydány cca před 14 dny.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Dá se to najít. Ale opravdu to je 2x 8 jader a 16 MB. Možná to vylepšili a proti původní konstrukci ZEN1 je propojení rychlší. Ostatně GMI je taky nové, nevím od které generace.
https://en.wikipedia.org/wiki/Zen_4#Zen_4c

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Hele ale to co píšeš platí pouze pro Zen4C. Viz https://youtu.be/O_NRYy59eEA?t=297
Zen4C tam maj namalovanej s L3 rozdělenou na 2x16MB, jak říkáš, zatímco Zen5C má jeden blok 32MB L3.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Tak to jsem nenašel. Dík

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pokiaľ chcú niečo zvyšovať, tak nech je to počet natívnych PCIe liniek.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

To ale v rámci AM5 nejde udělat, musel by být nový socket

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

To máš pravdu aj keď Intelu nepomohlo ani to :) Dúfam len, že AMD u AM6 na to bude myslieť.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

...pro uplne jinej socket a uplne jinej segment.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Teď vyšel ZEN5 a už se řeší cobykdyby v ZEN6? :))
Není už to trochu trollení?
Ne víc jader do ZEN6 asi smysl nedává. Na co?

+1
-10
-1
Je komentář přínosný?

".. víc jader do ZEN6 asi smysl nedává. Na co? .."

Dává to stejný smysl jako DDR5 a PCIe gen5 pro GPU při uvedení s1700.
Být první.
To, že GPU používíjící PCIe Gen5 nejsou ani 3 roky po uvedení s1700 není podstatné.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Taky mi uniká, naco nám jsou PCIe5 v grafickém slotu na desktopu. GPU pro Gen5 dosud nikde a i kdyby zrovna zítra nějaké přišlo, je to prostě zbytečný overkill. MVMe s Gen5 taky vyšly teprve před pár měsíci, ale tam to dává alespoň nějaký smysl, na GPU veškerý-žádný. Místo 1x16 by bylo smysluplnější mít 4x4 na SSD.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tak první jsou už s 16jádrama, ego ukojeno a tak nějak mi připadá, že pokud nutně nevymýšlím voloviny typu muchlám nějaké videa a zároveň hraju hru, tak i 8jader naprosto stačí.
Navíc víc jader víc Adidas nebude navždy, kromě Cinebenche ty jádra neškálují donekonečna. Windows plánovač má taky své dost nevyspytatelné limity..

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Debatujeme, aby AMD vedelo čo od neho chceme.

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

BTW, ako ste vnímali debaty v roku 2017-Q2/2019 o viac ako 8jadrách? Boli ste proti? Ako som už napísal, rozumný používateľ kupuje PC na viac rokov. Mať Zen 4, tak v roku 2027 a neskôr by som o 24jadru uvažoval a mal by som dosť výkonu s preskočením platformy AM6. Na čo? Na SW typu Handbrake, virtuálne PC... Druhá vec, že cieľom AMD nie je pomôcť nám mať v AM5 slušný výkon aj v roku 2033, ale zarábať na produktoch.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Kdyz muze AMD udelat mensi 5c jadra a mixovat je s beznym 5, tak si dokazu predstavit, ze mohou udelat i pro Zen 6 (7) nejaka o neco vetsi se znatelnym smysluplnym single core vykonem navic, a klidne je mit jen po sesti v cipletu a mixovat i s cipletem navic nez doted. Tj ne uplne cesta Intelu dost rozdilnych velkych a malych jader, ale tou jejich cestou, s mensim narokem na scheduler atd. Otazka prave je, jestli je na ne dostatecny tlak na takovy skok a kdy.
A samozrejme se nabizi otazka jestli mohou take udelat ciplet s vice jadry v te dane architekture, treba az 12 tech mensich.

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

".. Otazka prave je, jestli je na ne dostatecny tlak .."

V serverech? Jen plná jádra nebo jen Condensed jádra. Žádné problémy se schedulerem nebo nevyrovnaným a nepřepověditelným výkonem virtuálů.

V ntb? Jistě.

V desktopu? K čemu?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tak ak má Zen 6 vyjsť za 1,5roku, tak už je úplne jasná koncepcia a nič zásadné sa na nej už nezmení. Ak chcelo AMD mať v budúcich Ryzenoch viac ako 16jadier tak zrejme to tak bude, nezahodia do koša vývoj a možnosť brutálne ponížiť Intel. Čo sa mňa týka, veľmi sa mi páči koncept najnovších mobilných Ryzen 9, teda 4xZen5+8xZen5c. Ak by niečo podobné prišlo do desktopu, bolo by to fajn. Samozrejme pre top modely v desktope by sa dalo očakávať 8+16, čo by ponúklo univerzálny výkon pre všetkých, čiže 8 plnotučných jadier pre hráčov + 16 prckov pre tých čo využijú aj extrémny multithread. Ja by som chrochtal blahom aj pri tých 4+8.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

AMD pojede na cenu, tedy mm2, jako to předvedli u Zenu 5. Zen 6 opět naroste o nové funkcionality/logiku, což vyváží přesun na 3nm proces. V serverech je to jasné už dnes, kdo chce více jader, kupuje céčko, ostatní tu mají až 96 jader. Navýšení počtu jader bych viděl až pro Zen 7, který má být jen optimalizací Zenu 6, a tedy jádra navíc mohou lidi přimět ke koupi nové platformy AM6.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Zen 6 bude jenom evoluci Zen 5, pridavani dalsi logiky u nej tedy neocekavam(jiz AVX-512 je rovnez full-speed a nove instrukce zatim nechodi) cili max. 2.5D pouzdreni pro IOD a jeste zakladnu / pouzdro s obsahem samotne SLC/ LLC / 3D V-Cache.

V serverech je nove 128 jader a 192 c-jader.

Zen 7 jedine co je jiste tak AM6, DDR6 a PCI-Ex 6.0, ale je to strasne vzdalena budoucnost...(2nm).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

".. Ja by som chrochtal blahom aj pri tých 4+8. .."

Nám "skromnějším" postačí 8 + 3D V-cache ;)

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Vzdyt muzes, Strix Point..., jenom hledas vymluvu...

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Zatím není pro desktop.
Má ta jádra rozhozena do 2 CCX.
A nemá 3D V-cache. (I té L3$ má méně)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Včera tu bol článok, že Intel od GrifinCove končí s E prdkami. GrifinCove+ imho nebude mať viac ako 16P jadier. Z hľadiska konkurenčného boja možno bude stačiť so Zen7+ mať naďalej 16C procesory. Preto si myslím, že aj Zen6 bude max 16C.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Inteli sliby nic vic..., toho tu uz bylo!

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Napisu, co by se mi libilo a povazoval za dobry posun. Ne co dava AMD nebo nekomu jinemu smysl :)
Libi se mi mix P a C jader, podobne jako u Strix Pointu, proto:

R9 16P.32T --> 8P+16C/48T nebo 8P+12C/40T nebo 6P+16C/44T
R7 8P/16T --> 4P+8C/24T
R5 6P/12T --> 4P+4C/16T
R3 4P/8T --> 4P+2C/12T nebo 2P+4C/12T
:)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

2+4/6 bylo už u Hawk Point
4+8/24 už je ve Strix Point

Vyšší kombinace (zatím) nejsou a (velmi) pravděpodobně ani nebudou.

Ale kdyby byly (i pro desktop), koupil by sis to?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

vsak pisu, ze se inspiruji ze strix pointu ;)
Ja nerikam, ze je to stejny kremik, jen, ze kombinace P a C jader vypada papirove dobre, tak proc to neposunout i do desktopu, pokud tim neutrpi herni vykon?
Ja bych takovou kombinaci uvital. MT by narostl o dost vic, nez jen diky zmen IPC, ve stejne kategorii.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Někdy v 25Q1 by mohlo být vydaná i Kraken v kombinaci 4+4.
Tak to už budou 3 z tvého seznamu.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Krackan / Kraken .. ES v kombinaci 4xZen5 + 4xZen5c zatím v testech pomalejší, než 7840HS.

https://wccftech.com/amd-ryzen-krackan-point-apu-spotted-8-zen-5-cores-1...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Zajimavy odkaz. diky.

"ES v kombinaci 4xZen5 + 4xZen5c zatím v testech pomalejší, než 7840HS."
.. ale to je vicemene spravne nebo ocekavane. Tady jde spis v kontextu predchozich komentaru, ze bude mit vyssi vykon, nez samotny 6P, treba AMD 7640HS tak, aby se celkovy MT vykon v danem segmentu posunul vyse nez jen tou zmenou IPC

Ted koukam, ze je to jen srovnavane se Zen4... asi frekvence ES budou zatim prilis nizke.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tak v tom desktopu by mohlo přijít 8+16C což by mohlo přinést až 30% nárůst v MT (57k v R23 s aktuálními jádry) nejspíše i při nižší spotřebě.
Případně i 32C který by v MT mohl jít až o 50% (64k) nahoru, pouze ST by spadl někam na úroveň zen3...
První by se ve většině zátěží choval podobně jen by přinesl vyšší MT, druhý by byl takový TR pro chudé, které neomezí paměťová propustnost, cache a PCIE linky.
Ve výrobních nákladech ~10/20$ navíc, samozřejmě že prodat C čiplet v Epyců je větší Kauf, ale pokud jich zvládnou vyrobit dost, tak proč ne...
Určitě by to nebylo pro každého, ale na spoustu aplikací by to byly slušné stroje.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Pokud by to umožňoval IOD tak by mohli zkusit použít čipy "ne dost dobré pro EPYC".
Tedy něco jako 6+12c.

Stačilo rozkoše.
Užijte si víkend.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Za mě ne, Intel to zabil. Ve výsledku u Intelu, když budu mít procesor 8P+16E, tak se podívám jen na první část a 8P mám i teď, akorát nemám žádné E, ale ty beru jen jako doplněk a nepotřebuju je. Jistě namítneš, že u AMD s P+C je to jinak, ale otázka je, jestli to marketing AMD dokáže zákazníkům sdělit. Pravděpodobnější je, že se zákazníci budou koukat jako u Intelu na P a to C za tim brát jen jako doplněk, který samozřejmě je něco navíc, ale snižovat počet P zákazník chtít nebude.

Tudíž z logiky věci, jestliže dneska máme doma teda už 3 PC se Zen 3: Ryzen 5700X (8P), 5800X (8P) a 5900X (12P), tak u nějakého upgrade, který asi na Zenu 6 už provedu, nevylučuju ani Zen 5 (ale furt ještě stavim domek, ne PC), určitě nepůjdu pod 8P.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Kdyby AMD chtela vyda 24 jaderny Ryzen 9 jiz dnes protoze 6nm IOD ktery uziva Zen 4 a 5 podporuje nove jiz pripojeni az 3 CCD(x 8 jader).

Dale v pripade Zen 6 se nabizi moznost pripravy 10 / 12 jaderneho CCD, ony ty ciplety AMD vyrazne nerostou(5 -> 4nm), naopak zlepsuje se jejich denzita na kterou pusobi jak dobry navrh architektur Zen-u tak presne na miru upravene procesy v TSMC pro AMD, cili v pripade N3P / X by dle meho nazoru slo skutecne jiz vyrobit 10 / 12 nativni CCD a tak uvest procesor ktery by pokryl jak vyssi zadost o vykon tak by dosahl lepsi a nebo minimalne stejnou energetickou efektivitu.

Jeste jedna vec, vyrazne by Zen 6(a nejen ji...) pomohl skutecne high-endovy cipset X990 vychazejici primo ze 6nm IOD ktery by byl k procesoru pripojen jiz 8 linkami pci-ex 5.0 a ne jak je to provedeno dnes v roli PROM21 od ASMedie kdyz s procesorem komunikuje nejen ze polovinou linek, ale navic starsi generaci pci-ex 4.0(!), generace Zen 4, 5(a logicky 6) disponuji 28 zcela nativnimi pci-ex 5.0 linkami, tak jiz toho sakra vyuzit, tohle je bolistko AM5, ze nema skutecnej high-end cipset!

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Uvažoval jste někdy nad tím proč Zen, Zen+, Zen2 měly CCX o 4 jádrech?
Proč mají Zen3, Zen4, Zen5 CCD o 8 jádrech?
Proč se u Intelů zasekli na 8+16?

Nějak ta jádra musí mezi sebou komunikovat.
Pokud to nejde přímo, rostou Latence.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Zen a Zen+ bylo 2x CCX kde kazdy modul CCX mel po 4 jadra, byl to 8 jaderny slepenec, proto 4 jadra.

Zen 2 mela jiz jednolite / nativni 8 jadrove CCD, byla vsak nadale rozdelena L3 cache proto i 4 jadra...

Zen 3 jiz prinesla k nativnimu 8 jadernemu CCD nove i jednolitou / sjednocenou L3 cache, zmetkovitost poklesla a jiz mimo OEM a to jeste v roli G uvedena jina ctyrjadra nebyla, tecka.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Ať si AMD klidně jádra u Zen 6 ubere, ale ať místo toho přidá 4 až 8 CPU PCIe linek na PCIe sloty a připojí chipset jako v 21. století (>>4x 4.0).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To máte jak s těma sudičkama
- buď to bude do AM5, ale bude to mít opět jen 28 PCIe linek (a všechny jsou Gen5)
- nebo to dostane více PCIe linek, ale už to nebude do AM5

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jste si jist tím, že socket AM5 nemá mezi 1718 žádné nevyužité rezervní piny? Ty by v nových MB v kombinaci s novými CPU mohly obohatit linkami určené PCIe sloty (ve starých MB by byly linky ignorovány), při osazení dosavadních CPU v nových MB samozřejmě nikoli .

Doplnění: Tak mělo by jích být asi sedm, s tím se moc nenadělá. Umožnit dynamickou
změnu významu části dosavadních PWR/GND pinů (CPU na pokročilejších procesech by nakonec mělo stačit méně energie) je asi již příliš.
https://en.wikichip.org/w/images/2/2d/Socket_AM5_pinmap.svg

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Měnit význam pinů ve stávajícím socketu (s vyjímkou reserverd) je věc které se každý rozumný výrobce velkým obloukem vyhne - přináší to víc problémů než užitku (rozbije to kompatibilitu se stávajícími MB), je výhodnější rovnou udělat nový socket. Btw počet PCIe linek limituje jen velmi malou skupinu uživatelů, 95% PC má osazení max 1x grafika, 1x m.2 a konec.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Spíš by se hodil vylepšený paměťový řadič s nízkými latencemi a bez děličky (tedy všechny frekvence 1:1), který by frekvenčně dotáhl/předstihl Intel (a samozřejmě i JEDEC)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

nu a nemohl by Intel přijít s kompromisním řešením, tedy 24 e-cores? U pamětí byla také koneckonců zavedeny nenásobné původním tedy 12/24/48. Ne vždy je nutné a hlavně ekonomické postupovat po tak velkých krocích.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jestli to ma pro AMD smysl dokaze nejlepe posoudit asi jen samotne AMD..
Dlouho se o navysovani jader (az u) zen6 mluvilo, pokud k navyseni nedojde, nejake uzivatele to jiste zklame, vcetne mne. Z meho pohledu je to s nejvyssi pravdepodobnosti prave ten rozdil mezi tim, jestli si zen6 CPU poridim a nebo neporidim. Jednoducha paralela je se stavajici 9950x - pro uzivatele s 7950x to patrne neni prilis atraktivni upgrade (muj pripad).

PS: Desktop platforma neni jen na hry.. O TR jsem v minulosti nekolikrat uvazoval, ale silne me odrazuje nevypocitatelnost teto platformy - ono nepusobi prilis dobre, kdyz novou genereaci TR nekdy vydaji, nekdy preskoci, nekdy vydaji az prilis pozde a nekdy treba jen pro OEM..

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Zmena paradigmy: 12c malých atómových Skymont E-jadier poráža 8C veľkých Lion Cove P-jadier v CPZ-Z

Kocicak alias BoggledBeagle na techpowerup fóre cit. "Z výsledkov s jedným jadrom sa zdá, že jadro E je len o 15% slabšie ako jadro P. Musíte urobiť jadrá E trochu silnejšie a potom môžete jadrá P úplne vyradiť."

zdroj: https://www.techpowerup.com/forums/threads/share-your-cpuz-benchmarks.21...

+1
-5
-1
Je komentář přínosný?

Pro svatyho dindiho, kde mas jakopu "zmenu paradigmatu", kdyz o 50% vic mensich jader s urcitym TDP ma vetsi vykobn, nez 8 "vetsich" jader se stejnym TDP. Vzdyt je to v principu uplne to stejne, proc se mastej serverova CPU s vetsim poctem jader a mensima frekvencema...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Líbí se mi, jak se z toho zkoušíš vylhat, ale to je nějaká úplně jiná změna paradigmatu, než o které jsi léta blábolil.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Zrejme sa pozeráte do zrkadla...

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

big.LITTLE gdě?

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Vtipný je, že i v ARMu na malá jádra "jebou". Většina jader je velkých (když nepočítám nejmenší verzi Apple Silicon, kde je to 50/50) a nejen AMD, ale i Qualcomm se vyjadřují, že jejích normální jádra jsou tak úsporná, že není třeba dělat nějaký kriply. Menší jádra mají význam u serverových CPU >50jader, kde každý W se počítá do celkového TDP (ale ne vyloženě malá jádra vhodná maximálně na webový server):

'When I asked people at Qualcomm why there are no little cores, the answer was, "Our cores are so efficient that we don't need them."'
( https://www.xda-developers.com/snapdragon-x-elite-little-cores/ )

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Atómový Skymont totálne rozobral Zen5c v CPU-Z

12c Atom Skymont (Intel Core Ultra 7 265K (20C/20T)
• CPU Multi Thread : 8 916,10 (+68,42%)
• CPU Single Thread : 740,6 (+42,70%)

8c Zen5c (AMD Ryzen AI 9 HX 370 12C/24T)
• CPU Multi Thread : 5 294 (59,38%)
• CPU Single Thread : 519 (70,08%)

zdroj: https://diit.cz/clanek/preview-asus-zenbook-s16-s-amd-ryzen-ai-9-hx-370-...
zdroj: https://www.techpowerup.com/forums/threads/share-your-cpuz-benchmarks.21...

+1
-8
-1
Je komentář přínosný?

je to znát bude to přes 90% výkonu Raptora v single. Jenže to by pak nový Core Ultra musel AMD 16c rozsekat což se ale neděje. Zřejmě problém ve sběrnici či s propustností kdy ta jádra nejde živit naplno. AMD ví proč se do víc jader nežene, na stávajícím dvoukanálu by ten přínos nemusel rozhodně odpovídat prostému očekávanému při přidání další osmičky, někde už by se to "dusilo". K tomu mě vede i urychlená propagace Intelu k rychlým pamětem s vlastním řízením, tedy co nejvyšší takty, přitom platívalo že u nich výkon RAM toho moc nepřidá, ale nová architektura zřejmě už vyžaduje ždímat maximální rychlosti.
Jinak tyhle "Atomy" budou super věc do mini serverů, NASek či ultra/chrome hraček.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Něco serióznějšího nemáš?

Ve hrách to není vidět (a jak ukázaly výsledky 285K, někdy je více čárek méně adidas).
Ve výpočtech (Spec 2017) to taky není vidět.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Jenže notebookový Zen5c v případě toho R9 HX 370 má pro celé APU napájecí limit 28W. Kolik energie mají k dispozici ta Skymont jádra v desktopu?

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Já to beriem Karáši (ja som tou zostavou nedisponoval a ani nedisponujem), ale s prepáčením to ste mal zistiť Vy v RECENZII: Intel Core Ultra 9 285K, čas Core skončil, Ultra přichází, ale nejak nevydalo otestovať natožto zmerať spotrebu na rozdiel od Vašej Preview: ASUS Zenbook S16 s AMD Ryzen AI 9 HX 370 je v redakci.

zdroj: https://diit.cz/clanek/recenze-intel-core-ultra-9-285k-cas-core-skoncil-...
zdroj: https://diit.cz/clanek/preview-asus-zenbook-s16-s-amd-ryzen-ai-9-hx-370-...

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

Jakože Intel potřebuje 250W TDP, aby překonal 28W procesor AMD? To se povedlo. Těžká změna paradigmatu.

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

To jsou halt ta nová, úsporná, jádra.

Pokrok nezastavíš.

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

Nevim jestli Troll nebo Sherlock Houmles, a jeste po lobotomii.
12-sracko jadrovy procesor prekonal o 40% 8 zen jader a potreboval k tomu o pouhych ~890% vyssi napajeci limit. To ze se srovnava CPU ktery k normalnimu fungovani potrebuje chladic tezky jako samotny notebook s tim Ryzenem uz je taky detail.

Nevim co smazis za matro, ale ja ho chci taky :D

+1
+5
-1
Je komentář přínosný?

A to ešte neviete, že v konfigurácii 1P + 16E dáva v Cinebench R23 scóre 31 159 pts.
zdroj: https://www.bilibili.com/video/BV1tW14YGEmz/

Čo sa týka Zen5c tak varíme s výsledkami čo máme nie je ľahké to cez google dohľadávať napr. aj Karáša trebalo uprosiť aby ten CPU-Z so Zen5c (AMD Ryzen AI 9 HX 370 /12C/24T/) otestoval. Porovnanie s nimi je len taká chuťovečka snáď ich AMD pretlačí aj do vyšších segmentov.

Máme aj výsledky Zen4c v AMD Ryzen 5 8500G 6C/12T pričom ten ten atómový Skymont pošle spočívať a keby bol stavebný stroj mohol by sa ísť rovno zahrabať. A áno potom vyskočí kopa hnidopichov a začne kvákať, že to je predsa CPU s TDP len 65W.

Napíšte Ježíškovi na Vianoce nech AMD dá aj iné konfigurácie Zen5c/Zen4c nech máme láskavo s čím porovnávať.

Stay tuned...

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Bohuzial ziadne 24 jadro od AMD pre bezny desktop nebude a mozme sa podakovat Intelu. AMD ma momentalne najvykonnejsie cpu na trhu vo vsetkych segmentoch. Konkurencia neexistuje, z tohto dovodu naopak AMD bude dvihat marze, aby si vytvorilo pohodlny financny vankus. Kto chce 24 jadro nech si kupi threadripper.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Zen5 preskakujem, mali radsej prekonat vlastnu grafiku
ecb wc fiatku sporim a pouzijem na nv top grafiku v tomto roku 2025

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

"Něco by Panther Lake mohl přinést proces Intel 18A ... / Výhodou Intelu může být, že své řešení dostane na trh o několik měsíců dřív než AMD, koncem roku 2025 ..."

<= Tomu může ještě někdo věřit? :-) Masovou výrobu desktopových CPU na procesu Intel 18A příští rok téměř jistě neuvidíme.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro mě asi ne, pro AMD nevím, obecně asi ano...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Mne by stacil i 9600X3D. Teraz mam 7600 a mam pocit ze si odberam od huby 50% vykonu.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tak to tady čtu a říkám si, jestli nejsem vadnej, když mi pořád stačí R5 3600XT? :-)

Ale jak tak koukám, většinou jsem stejně u notebooku a jeho R5 8645HS je přece jen asi o pětinu výkonnější...

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Předpokládám že se tady uvažuje o přidání jader do čipletu.
No AMD muže zůstat u 8 jarových čipletů a v případě potřeby udelat CPU s 3 čipletů, tím by se zachovalo soustředění na zvyšování IPC, a pokud by bylo třeba tak by AMD vytáhlo eso z rukávu, k běžné nabídce udělá 1 speciální vrcholový CPU, místo 2x 8jader by zde bylo 3x 8 jader

.... jednoduché

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Otázkou je, jaké by pak byly takty. 24 jader na sníženém taktu a tedy víc v efektivním pásmu může být výhodné pro některé pracovní použití, ale pro většinu zákazníků asi ne. Pokud by měl držet takty jako Ryzen 9 9950X, můžou nastat dva problémy - velká spotřeba a dost složité chlazení a nemusely by stačit dva kanály RAM. Teoreticky by mohla pomoci větší cache u všech chopletů, ale to už by byl hodně specifický produkt.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.