MacBook má menší PCB než Raspberry Pi
Srovnávání základní desky Raspberry Pi a MacBook je tak trochu míchání hrušek a jablek, cílové zařízení je trochu něco jiného - a samotné srovnání možná není úplně fér, protože Raspberry Pi nese přímo na deskce napájené velké konektory - ale nehledejte za tím nic víc, než prosté vyjádření, že PCB nového notebooku je malé.
Jak napovídá srovnání s celým šasí, je dokonce velmi malé. Dost možná jde vůbec o nejmenší základní desku pro procesor řady Intel Core. Podstatnou roli totiž hraje fakt, že použitý SoC je chlazen čistě pasivně, takže PCB nemusí mít rezervovaný prostor, kde nic nesmí překážet ventilátoru nebo heatpipe. Pasivní chlazení si Apple mohl dovolit díky tomu, že použitý procesor Core M spadá do 14nm generace Broadwell, takže jeho TDP (včetně integrované grafiky a čipsetu) nedosahuje ani pěti wattů.
PCB bez výstupku měří 117 × 38 milimetrů a komponenty má osazeny po obou stranách. Výstupní konektory nejsou implementované přímo na PCB, ale konektor s deskou propojuje interní kabel. Není to ani nijak složité - na levé straně notebooku je USB-C konektor (tedy ten nový oboustranný s podporou USB 3.1) a na pravé straně notebooku je audio-konektor v podobě mini-jacku.
USB-C port (vlevo dole) bude docela vytížený - krom samotných USB-C zařízení ho lze používat k nabíjení, nebo pro řadu redukcí, díky nimž pak lze připojit zařízení s klasickým USB portem, případně různé zobrazovací jednotky. Pořídit půjde redukce na analogový D-SUB, HDMI i DisplayPort.
Apple zkrátka eliminoval vše, co výrazným způsobem navyšuje plochu základní desky. Docílil tím mimo jiné toho, že nový MacBook je tenčí a lehčí než předešlé z řady Air. Je tak logicky jejich nástupcem, byť už bez slova „Air“ v názvu.