MacBook Pro se rozloučil s USB, ponechal 3,5mm jack a přivítal Polaris
Zatímco u většiny mobilních zařízení míří k Apple zachování jediného konektoru - USB-C - v případě nového modelu MacBook Pro postupoval odlišně a USB konektory na těle notebooku zcela eliminoval. Nahradil je (až) čtveřicí konektorů Thunderbolt. K připojení kupříkladu takového iPhone 7 je tedy třeba redukce (Thunderbolt -> USB-C) k MacBooku, kterou je třeba dokoupit, nebo nový kabel, který si uživatel rovněž musí dokoupit za $25.
Řešení konektivity není ve vztahu k iPhone 7 o nic méně kreativní ani co se sluchátek týče. Apple se rozhodl vybavit nový MacBook Pro 3,5mm stereo-jackem. Sluchátka kompatibilní s notebookem nejsou kompatibilní s mobilem a na druhé straně Lightning sluchátka kompatibilní s mobilem si uživatel notebooku může strčit leda tak do kombinace několika redukcí, která vyjde na desítky dolarů. V praxi jsou nejjednodušíím řešení dvoje sluchátka, pro každé zařízení jiná.
MacBook Pro je vybaven až čtyřmi Thunderbolt 3 konektory, které krom přenosu dat slouží i k nabíjení. Notebook ale podporuje nabíjení nanejvýš z jednoho (zároveň), takže připojením více zařízení schopných dodávat šťávu se doba nabíjení nezkrátí. Při použití alternativního zdroje schopného dodat přes 100 wattů může dojít k poškození, na druhou stranu zařízení jako USB-C VGA Multiport Adapter nebo USB-C Digital AV Multiport Adapter jsou schopná dodávat nanejvýš 60 wattů, což při spotřebě nejvyššího modelu znamená, že nabíjení za provozu může být velmi dlouhé. Apple proto doporučuje používat originální přibalený adaptér. Tím se problémy eliminují, na druhou stranu se tím eliminují i potenciální výhody, které by bylo možné čekat od nabíjení přes rozhraní Thunderbolt 3.
Pokud jde o konektory Thunderbolt, nejsou na všech modelech implementovány stejným způsobem. Apple uvedl MacBook pro v modelech:
- MacBook Pro 15″ (Touch Bar, 4× Thunderbolt 3.0)
- MacBook Pro 13″ (Touch Bar, 4× Thunderbolt 3.0)
- MacBook Pro 13″ (bez Touch Bar, 2× Thunderbolt 3.0)
Druhý z modelů nemá všechny konektory rovnocenné. Pouze ty, které jsou umístěny na levné straně přístroje, dosahují plné přenosové rychlosti, konektory zprava mají rychlost omezenou. Kompletní seznam omezení a odkazů na kabely a redukce, které je pro připojení jednotlivých zařízení třeba dokoupit, má Apple k dispozici na speciální stránce.
Pokud jde o výkonnostní posun, pak podle oficiálních čísel Applu doznal nejvyšší posun grafický (3D) výkon 15″ modelu, který vzrostl o 130 % (v případě 13″ o 76 %). Důvod spočívá v použití Radeonů s architekturou Polaris. Jde o trojici speciálních modelů s 35W TDP, které staví na jádru Polaris 11. Základní variantou je Radeon Pro 450 s 640 stream-procesory a výkonem 1 TFLOPS, volitelně lze využít Radeon Pro 455 se 768 stream-procesory a výkonem 1,3 TFLOPS a jako nejvyšší model je k dispozici Radeon Pro 460 s 1024 stream-procesory a výkonem 1,85 TFLOPS.
V případě Radeonu Pro 460 stojí za připomenutí dvě informace. Jednak jde o první produkt, který zakládá na plně aktivním jádru Polaris 11 (spekulace o tom, že bude nasazeno právě v rámci portfolia společnosti Apple se tímto potvrdily). Za druhé, že jde o aritmetický výkon a symbolickou setinu vyšší než nabízí Playstation 4 (nehledě na rozdíly dané více než dvougeneračním architektonickým posunem). Spotřeba GPU je ovšem zhruba třetinová oproti špičkové spotřebě GPU integrovaného v Playstation 4. Srovnávat můžeme i s desktopovým Radeonem RX 460, jehož aritmetický výkon je vyšší o 18 %, ovšem při TDP vyšším o 114 %.