Měření spotřeby
Kapitoly článků
Stejně jako předchozí, i toto měření je především srovnávací. Jednoduchým zásuvkovým měřákem Voltcraft EnergyCheck 3000 odhadneme, se kterým zdrojem dosáhneme nejnižší spotřeby jedné konkrétní sestavy.
Jak již bylo řečeno, měřit budeme pět stavů: počítač v klidu, v zátěži poměrně úsporného procesoru, v zátěži obou Radeonů HD 3850 (hledáme nejvyšší naměřenou hodnotu), v režimu spánku (uspání do paměti RAM) a ve vypnutém stavu, kdy je navíc počítač nastaven do hodně úsporného režimu v rámci dodržování ekosměrnice EuP.
Důvod, proč je LCPower o málo lepší v klidu a při nízké zátěži a o trošku více lepší ve vysoké zátěži než Delta, je asi jasný. Je dimenzován na větší výkon, takže jsme se mu stejnou sestavou trefili blíže jeho špičce efektivity, kterou budou mít ale jinak s Deltou asi hodně podobnou. Delta se docela „nevyznamenala“ (v porovnání s ostatními) při vypnutém stavu, sama o sobě pořád něco spotřebovává. Je pravda, že počítač si něco bere alespoň na LEDku pod onboard tlačítkem Power (který svítí pořád) a schopnost zapnout se, ale u ostatních zdrojů v téže situaci naměřil náš měřák dokonalou nulu, což u něj nebývá zvykem. Ne, že bychom mu chtěli věřit, ale něco jsme do grafu napsat museli ;).
Všechny zdroje (až na Deltu) se shodly v úsporném režimu na 4,1 W, což je také dosti nečekané. Rozdíl mezi nejhorším a nejlepším zdrojem je v klidu 11 W, v zátěži obou grafik pak 32 W. Zde hodně potěšil SeaSonic, pro nějž bylo utažení takové sestavy brnkačkou (odhadujeme, že byl v takové situaci zatížen přibližně na 45 % svých „papírových“ schopností, což je místo, kde má stejně jako SilverStone hodně blízko své nejlepší efektivitě). Naopak zdroj Delta, jehož nejlepší efektivita je někde odhadem mezi 70 až 75 %, musel pochopitelně při srovnatelné dodávce energie spotřebovávat více, protože byl v tu chvíli od bodu své nejlepší efektivity poněkud dál, jel zhruba na více než 70 % svých udávaných schopností (výrobce zmiňuje pouze efektivitu při 100% zátěži, a to údajem „>65 %“).
Hlučnost pasivního SilverStone SST-ST40NF
Hlučnost zmíníme jen velice rychle: zdroj nemá žádné pohyblivé chlazení a ani při nejlepší vůli jsme jej nezaslechli, že by si něco pro sebe pískal (to zmiňujeme pro ty, kteří mají u FSP obavy z pískání). Pouze při připlácnutí ucha bylo slyšet něco jako tichý pravidelný rychlý cvakot (samozřejmě jsme na tu chvíli zastavili všechny větráky, aby nás nerušily). Každopádně nic, co by šlo nějak změřit nebo zachytit. Běžně zdroj skutečně působí zcela tichým dojmem (už jsme pár hvízdalů zaslechli, tento mezi ně každopádně nepatří). Kdyby vám pasivní zdroj vydával nějaký znatelný zvuk, určitě bychom doporučili jej reklamovat, protože pasivně chlazený zdroj se kupuje primárně kvůli tichu.