Měření spotřeby, závěr
Kapitoly článků
Spotřeba PC
|
Součástí našich testů je již delší dobu i měření spotřeby pomocí zásuvkového měřáku. Všechny varianty PC dle osazení jednotlivými grafikami se v klidu vejdou do rozpětí 4 W, tedy přibližně ±2 %, což můžeme považovat za toleranci meřícího přístroje. V plné zátěži je to jiná kávička. S Radeonem HD 3450 stoupáme pouze o 21 W (část z toho padá na bedra CPU), s HD 3650 téměř o celých 60 W a s Radeonem HD 3850 dokonce o 86 W. Pokud k tomu přidáme přetaktování procesoru se zvýšením napětí o 0,25 V, čímž se dostane vyššího výkonu i Radeonu HD 3850, pak stoupáme na 216 W, tedy o 125 W výše, jinak řečeno spotřeba PC oproti klidovému stavu vzroste na 237 %.
Rozhodně pozitivní zprávou však je, že se nemusíte bát, pokud trávíte většinu svého času poklidným bouzdáním internetem s rychlou grafikou pod kapotou. Karty v klidu berou takřka stejně, nic neušetříte výměnou za jinou pomalejší grafiku. Zde se z hlediska úspor skrývá prostor pouze pro Hybrid Graphics řešení.
Závěr
Dnes jsme se spolu podívali na to, co kanadská ATI, pardon, kalifornská AMD, nabízí ve všech hlavních cenových segmentech, kde se odehrává souboj o zákazníky.
Radeon HD 3450 512 MB
|
Radeon HD 3450 je velmi sympatické řešení. Malá, skromná kartička, která poskytuje dostatek výkonu pro starší a méně náročné hry a také dovednosti svých větších sestřiček. Prodává se za velmi příjemnou cenu a spolu s pasivním chlazením je ideální volbou pro obýváková PC, kde v čipsetu integrovaná grafika těžko nabídne dva dual-link DVI výstupy spolu s HDTV-out a vlastními 512 MB paměti. Investice pod hranicí jednoho tisíce korun tak skýtá možnost postavit tiché PC, na kterém se občas dá i něco zahrát.
Radeon HD 3650 512 MB
|
Radeon HD 3650 nabízí trojnásobek stream procesorů a rychlejší paměti. A oboje je hodně znát, s ohledem k ceně začínající u 256MB verze kolem pouhých 1 300 Kč se může stát dobrou volbou pro méně majetné hráče, kteří jsou ochotni oželet vysoká rozlišení, případně nastavení kvality zobrazení a detaily ve hře. Musí jí však odpustit poměrně hlučné chlazení.
Radeon HD 3850 256 MB
|
Radeon HD 3850 má pak těžký život. Od prosince se toho hodně změnilo a karta svým způsobem zápasí díky konkurenčnímu boji o vlastní existenci. Bezesporu jde o velmi výkonné řešení, které uspokojí většinu hráčů. Na druhou stranu za malinko vyšší cenu lze koupit Radeon HD 3870 a to je přeci jen rychlejší volba. Námi testovaná 256MB verze pak v jistých situacích naráží na limit množství paměti, kde můžete ve hrách častěji vidět dodatečné nahrávání textur a jejich rychlejší uvolňování z paměti, pokud lokaci opouštíte. Krásně je to vidět třeba v Oblivionu při srovnání s 512MB Radeonem HD 2900 XT, ale tato situace bude časteji vidět ve hrách budoucích. Na druhou stranu při ceně pod 3 000 Kč včetně daně se asi netřeba dlouho rozmýšlet.
Rozhodnutí tak jako vždy záleží na stavu peněženky. Pokud chudinka trpí anorexií a její prázdný žaludek je slyšet na sto honů, pak mezi oběma nižšími modely rozhodne v podstatě to, zdali vám stačí nízký výkon a ticho, nebo oželíte trochu toho hluku ve prospěch rapidně lepších výkonů ve 3D. Země krále Miroslava s korunou posázenou 320 drahokamy pak leží ještě dvakrát tak daleko a je to jen co by kamenem dohodil do zeleného království, které okupuje GeForce 9600 GT. A to jsme ještě neřekli to hlavní.
Z našeho testu jste mohli jasně postřehnout, že kromě samotné grafické karty je za řady situací životně důležité i dostatečně výkonné CPU. Pokud vyberete grafiku pomalejší, pak námi použitý Athlon zcela postačí na cokoli, včetně jinak náročného přehrávání 1080p H.264 videa, ale pro hraní na Radeonu HD 3850 a rychlejších kartách je to přeci jen CPU zoufale nedostačující. V takové situaci je pak vhodnější oželet nízké TDP a zainvestovat do něčeho rychlejšího, ať již ze stáje domácí, nebo konkurenční.
Poděkování
|
Radeon HD 3450 512 MB: ~950,- (vč. DPH)
Radeon HD 3650 512 MB: ~1 300,- (vč. DPH)
Radeon HD 3850 256 MB: ~2 800,- (vč. DPH)
Záruka: 24 měsíců