Meteor Lake nyní cílí na notebooky, desktopový dorazí nejdříve po půl roku poté
Zatímco na letošní podzim chystaný Raptor Lake je půlgenerační evolucí současného Alder Lake (jehož jednojádrový výkon zvyšuje vyššími takty a doladěním velkých jader a vícejádrový výkon zvyšuje zdvojnásobením počtu Atomů), Meteor Lake bude kombinací nové architektury velkých jader, nové architektury malých jader, nového výrobního procesu a nového dlaždicového konceptu.
Poslední dobou však v souvislosti s desktopem přicházely zprávy o odkladech - navzdory tomu se objevovaly nové informace o mobilních variantách (na popsaném mikrosnímku jádra výše vidíte úspornou mobilní verzi se dvěma velkými jádry Redwood Cove a osmi Atomy Crestmont) Důvodem této informační nerovnováhy je podle všeho upřednostnění mobilní verze před desktopovou.
Navzdory tomu, že Intel s generací Raptor Lake vydá před konce letošního roku i mobilní procesory, to vypadá, že v jejich úspěch nemá velkou důvěru, protože již na prvním pololetí roku příštího (2023) chystá mobilní Meteor Lake. Ono v podstatě není divu.
zdroj: Notebookcheck
Pokud zohledníme nedávné výsledky testů energetické efektivity, které připravil Notebookcheck a podle kterých má stávající Zen 3+ (Ryzen 7) ~50% náskok v energetické efektivitě před Alder Lake (Core i7), pak s další generací produktů musí dojít zákonitě ke zhoršení situace Intelu. Důvody jsou prosté: Raptor Lake zachovává výrobní proces Intel 7, Zen 4 přechází na 5nm výrobu. Velká jádra Raptor Lake jsou spíš půlgenerační optimalizací, Zen 4 jsou novou generací, která má mimo jiné rozšířit rozsah TDP, ve kterém je jádro schopné efektivně fungovat (jak v úsporných zařízeních mobilního segmentu, tak v high-end desktopu).
Zatímco v desktopu není nijak zásadní problém, pokud je pro dosažení podobného výkonu spotřebováno o ~50 % více energie, v noteboocích to úplně bezproblémové není, neboť větší chladiče činí konstrukci těžší, notebooky větší a podobně tak buďto musí být zvětšena baterie (opět větší a těžší notebook), nebo trpí výdrž na baterii. Přestože tento problém Intel v posledních letech řešil především neortodoxním pojetím marketingových slajdů, kde srovnával výkon produktů 15W procesorů AMD s 28W vlastními produkty a podobně, další zvyšování rozdílu v energetické spotřebě je problematické a marketingem čím dál obtížněji maskovatelné.
Meteor Lake U-15 pro 15W segment
Proto je žádoucí dostat na trh co nejdříve Meteor Lake, jehož x86 jádra vzniknou na procesu Intel 4 (dříve značeném jako 7nm proces Intelu) a zbývající dlaždice na pokročilých procesech TSMC. Nový proces v kombinaci s novou architekturou mohou podstatně zlepšit energetickou efektivitu
Zatím nevíme, zda v prvním pololetí 2023 půjde na trh více než 2+8jádrový model (ten patrně míří do ULV ~15W segmentu), nebo se objeví i kombinace 6+8 zacílená na ~35W segment. Rovněž není jasné, zda půjde o plnohodnotné vydání, nebo formalitu, aby se akcionář nažral a CEO zůstal celý (jako u grafik Arc nebo procesorů Cannon Lake, Ice Lake a jiných). Ať už půjde o jeden scénář nebo druhý, má k němu dojít v první polovině roku, snad někdy na jaře. Desktopový Meteor Lake však nebude následovat dříve než s půlročním odstupem, tedy plus mínus na podzim 2023. Na samém konci roku 2023 (nanejvýš v lednu na CES 2024) se pak má objevit Zen 5…
Prodleva mezi mobilní a desktopovou verzí téže procesorové generace se už u několika architektur Intelu objevila. Zpravidla znamenala, že výsledky nově nasazeného výrobního procesu nejsou takové, aby si na něm Intel mohl dovolit vyrábět větší desktopové čipy (potíže s výtěžností) nebo proces nedosahuje vysokých taktů potřebných pro zajištění konkurenceschopnosti v desktopu. V případě prvních 10nm generací to bylo obojí zároveň. Lze tedy očekávat, že nástup procesu Intel 4 bude poměrně pozvolný. Rozhodně nepůjde o smršť, která by během pár měsíců nahradila celé 14nm / 10nm / Intel 7 portfolio společnosti novými produkty na Intel 4 procesu.
shrnutí z různých zdrojů