Micron: GDDR6 mají větší potenciál než 16 GHz, rozhraní zvládne 20 GHz
Standard GDDR6 definuje efektivní taktovací frekvenci této generace pamětí do 16 GHz včetně. Micron připravil prezentaci (která je sice datována druhým únorem, ale jejíž obsah se do světa dostal teprve nyní) ilustrující mimo jiné to, že potenciál této generace GDDR je mnohem vyšší. Inženýři Micronu provedli experiment: Použili čipy 16GHz GDDR6, vynechali část pro uložení dat a testovali, jaké frekvence snese samotné komunikační rozhraní. Zjistili, že s mírným zvýšením I/O napětí může už stávající rozhraní dosahovat efektivní přenosové rychlosti 20GHz, tedy o čtvrtinu nad standardem technologie.
Micron je přesvědčen o tom, že 16 GHz tedy nebude konec, ale že se budeme setkávat i s rychlejšími čipy. Pokud se ale na situaci podíváme z opačného hlediska, je to v podstatě nutnost. Očekává se, že 384bit grafické karty od Nvidie ponesou přinejmenším 14GHz GDDR6. I kdyby za rok došlo na refresh s 16GHz, pak by technologie GDDR6 byla vyčerpaná a s další generací herního high-endu by Nvidia neměla kam jít. Pokud tedy nechce v konzumním segmentu přejít k HBM.
GDDR6 oproti GDDR5X přinášejí nové rozhraní, které redukuje počet pinů (BGA). GDDR5 měly 170, GDDR5X 190 a GDDR6 180. Tím se o něco zjednodušují požadavky na návrh i plochu PCB, ale jde spíše o menší rozdíl.
Další rozdíl se týká energetické efektivity. Reálné výsledky nejsou tak ohromující, jak bylo původně prezentováno. Rozdíly však jsou. 14GHz GDDR6 oproti 12GHz GDDR5X spotřebují o 3,5 % energie méně při o 16,7 % vyšším výkonu, takže dosahují asi o 21 % vyšší energetické efektivity. Na závěr přikládám mikrosnímek GDDR6 od Micronu. Není sice nějak extra kvalitní, ale je alespoň v plném rozlišení - v takovém, v jakém ho Micron v prezentaci nabídl: