Microsoft, Intel a Qualcomm se přidávají k banu na Huawei
Zásah americké vlády umožněný vyhlášením výjimečného stavu ze strany prezidenta Trumpa už začínají pociťovat první zákazníci, ale i firmy, které doposud s Huawei spolupracovaly. Možná to ale nepůjde až tak rychle, jak se zpočátku zdálo.
Google potvrdil, že stávající uživatelé hardwaru Huawei nepřijdou o přístup ke Google Play a zabezpečení z Google Play Protect. To je ale téměř vše, co jim zůstane. Na druhou stranu se podařilo s vládou USA vyjednat dočasnou výjimku - licenci - která Huawei umožňuje s americkými firmami obchodovat do sprna letošního roku. Pokud tedy americké firmy budou mít zájem, mohou zákazníkům až do 19. srpna poskytovat takovou podporu, jaká byla možná doposud.
Zda bude licence po tomto datu prodloužena, nebo začne ban platit naplno, v tuto chvíli není známo. Asi by nebylo nijak šokující, pokud by k nějakému prodloužení došlo, neboť největším zahraničním dodavatelem společnosti Huawei (třetina zahraničních dodávek vyčíslená v dolarech) jsou americké firmy, které takovým zásahem finančně utrpí. I když je zřejmé, že nejistá licence nezajistí obchodování v takovém rozsahu, jaké bylo obvyklé před uvalením banu, mohla by zmírnit dopady na firmy, jejichž daně financují vládu USA.
Zásah v takovém rozsahu ovšem bude pro Huawei znamenat především potíže s budování celosvětové 5G infrastruktury, díky níž získala konkurenční náskok oproti řadě dalších komunikačních firem. Ať už budete věřit, že jde ze strany USA o úmysl, nebo budete přesvědčeni, že jde o nechtěný vedlejší efekt, přináší ban na Huawei především zbrždění nebo zastavení konkurenta, který předběhl mnohé americké firmy. Paradoxní na výsledku je však to, že zatímco firmám, pro které byla Huawei konkurencí, krok americké vlády pomůže, firmám, pro které byla Huawei zákazníkem, těžce ublíží.