Satya Nadella: Microsoft miluje Linux!
1. června 2001: Steve Ballmer
Dovolte mi na tomto místě vzpomenout rozhovor, který měl před více než 13 lety Steve Ballmer s editorem Chicago Sun-Times (ano, tím listem, co v létě 2013 časem vyházel fotoreportéry). Tehdy byl dotázán, zdali považuje Linux a open-source hnutí za hrozbu pro Microsoft.
Odpověděl, že ano a že jde o konkurenci, která je přinutí být inovativní. Přinutí je ospravedlnit ceny produktů a hodnoty, které dodávají, což je jistě prospěšné. Ale vyjádřil, že mají [Microsoft] problém s tím, když vláda financuje open-source práci (dnes je úsměvné, že toto kritizoval v kontextu svého tvrzení, že práce financované vládou mají být dostupné všem, což u open-source ve vztahu ke komerčním firmám neplatí). Vše zakončil tím, že Linux je rakovina, která se ve smyslu intelektuálního vlastnictví váže na vše čeho se dotkne.
Měl samozřejmě pravdu. Takto se opravdu GPLv2 licence chová. Zjednodušeně říká: používejte si tenhle soft jak chcete, dělejte v něm jakékoli změny, úpravy, dodatky. Ale vše pak musíte opět uvolnit pod GPLv2. To je hlavní rozdíl mezi GPL a BSD licencemi: první jmenovaná si vynucuje zdrojový kód, druhá jmenovaná nikoli - a právě proto třeba Playstation 3 a 4 zakládají svůj OS na FreeBSD, nikoli na Linuxu. A stejně tak se kdysi staly součástí Mac OS (X) BSD části, nikoli Linux/GNU/GPL.
Ballmer se tak vlastně tehdy nevyjádřil ve smyslu, že Linux by měl být vyhuben, protože je nežádnoucí. Jeho slova lze pochopit i tak, že by možná i rádi spolupracovali, ale nemohou, protože nechtějí dávat svoji práci světu zdarma ve formě zdrojových kódů. A sluší se na Ballmerovu obhajobu dodat, že toto se v Microsoftu změnilo už za jeho éry: Microsoft spolupracuje na vývoji linuxového kernelu ve věcech, které jsou relevantní v kooperaci s jeho produkty a službami. To se týká i projektu Azure, cloudové platformy a infrastruktury. A právě v kontextu s Azure se nyní vyjádřil Satya Nadella těmito revolučními slovy.
21. října 2014: Satya Nadella
Microsoft miluje Linux. Éra 100% nepřátelství je definitivně ta tam. Microsoft spolupracuje s linuxovým světem a podporuje jeho běh, protože je to jediný způsob, jak se plně udržet ve hře. Nemůžete totiž ignorovat 20% svého trhu, když tato procenta navíc stále rostou. Bavíme se o Azure: 20 % virtuálních strojů na Azure používá právě open-source operační systém(y). Microsoft se v posledních letech velmi proměnil a stále větší důraz klade právě na svoji roli cloudového poskytovatele. A jako takový bezpodmínečně musí podporovat Linux v plné šíři i hloubce.
Microsoft tedy miluje Linux a pro dnešek čert vem, jestli je to opravdová láska, nebo jen vztah z rozumu.