Microsoft nebude podporovat nová CPU na Windows 7 a 8.1
Pokud se v blízké budoucnosti rozhodnete pořídit nový počítač s Windows, budete se muset smířit s jejich novou politikou podpory. Microsoft totiž oznámil, že chystá nový přístup k aktualizačnímu procesu starších počítačů a nastavuje nová pravidla pro ty, kteří chtějí používat jeho hlavní softwarový produkt. Musí počítat s přestupem na nejnovější operační systém Windows 10.
Tato nová politika samozřejmě neznamená, že Windows 7 a Windows 8.1 nebudou podporovány obecně. Tyto dva operační systémy budou i nadále získávat aktualizace standardně prostřednictvím Windows Update až do 14. ledna 2020 a 10. ledna 2023 v závislosti na jednotlivých verzí Windows. To ale samozřejmě za předpokladu, že budou systémy provozovány na hardwaru současného s těmito systémy.
„Windows 10 bude jedinou podporovanou Windows platformou pro novou generaci procesorů od Intelu „Kaby Lake“, Qualcomm „8996“ a AMD „Bristol Ridge“,“ je řečeno v pátečním blogu společnosti Microsoft. „Do budoucna, jak budou nové generace procesorů postupně uveřejňovány, bude nutné udržovat pro jejich podporu nejnovější verzi Windows.“
Pro dnešní uživatele tak tento „inovátorský přístup“ znamená, že problém s podporou se dotkne i vydávaných inteláckých procesorů šesté generace Skylake. Vše nasvědčuje tomu, že to bude právě Skylake, který časem odstartuje nepodporu pro verze Windows 7/8.1. V tomto směru (především) podnikovým zákazníkům, kteří často zaostávají za hardwarovými a softwarovými aktualizacemi, bude zaručena po určitý čas stabilita.
Microsoft hovoří o jakémsi seznamu „schválených“ Skylake procesorů a jejich ovladačů, které by měly fungovat pod Windows 7 a 8.1 díky dnes nastavené podpoře až do mezního data 17. července 2017. Tento krok má dát společnostem určitý čas (tik - tak 18 měsíců) na nákup novějšího hardware a prostor pro upgrade na systém Windows 10.
Po uplynutí mezní doby v nejlepším případě budou chybět nejnovější aktualizace, v nejhorším případě nebudou procesory s těmito systémy fungovat správně (rozumíme jako v omezeném režimu). Společnosti a spotřebitelé budou moci samozřejmě nakupovat i starší hardware, plně podporovaný Broadwell by měl být stále dle Microsoftu běžně dostupný. Otázkou trochu je, jak to bude s novými licencemi „těmi starších Windows“, když jejich prodej oficiálně společně s PC skončí v říjnu tohoto roku.
Je zajímavé sledovat, jak zpráva o změně politiky přichází velmi krátce po vydání statistiky propadu prodejů nových PC. Ve světle dlouho probírané agresivní tlačenky nových Windows 10 je jasné, že změny v (softwarové) podpoře budou hlavně o té druhé podpoře: prodeje. A to jak pro Microsoft, tak pro hardwarové partnery. Windows 10 se tak čím dál více přibližuje k myšlence služby a ne koncového produktu, jakým byly dříve.