Microsoft Solitaire slaví 30. výročí [anketa]
Microsoft Solitaire minulý týden oslavil třicáté výročí. 22. květen je jak dnem vydání vůbec první verze, tak (již i) mezinárodním dnem Solitaire. Není příliš známou informací, že hru v Microsoftu vyvíjel její autor Wes Cherry již v roce 1989 - to měli obyvatelé našich končin poněkud jiné starosti, navíc počítač byl tehdy v našich končinách chápán převážně jako sálová (nebo menší, ale stále rozměrná a drahá) záležitost. I v případě, že by se tehdy k nám do Československa tato informace dostala, asi by jen málokdo chápal, k čemu je to vlastně dobré a nejspíš vůbec nikoho by nenapadlo, že se Microsoft Solitaire stane nejoblíbenější kancelářskou aplikací.
Tento vtip, který byl nejednou zpracován - asi nejrozšířenější verzi vidíte v úvodu - ale ve skutečnosti není vtipem. Podle telemetrických dat Microsoftu je Solitaire jednou ze tří ve Windows nejpoužívanějších aplikací. Nejen FreeCell, ale i tradiční kancelářské aplikace jako Word a Excel jsou na nižších příčkách.
Pokud tedy Intel loni v létě kritizoval testování procesorů benchmarky zaměřenými na rendering (Cinebench - nakonec se jim přizpůsobil na míru 56sekundovým PL2 boostem) a doporučoval testovat vlastním SYSmarkem, který testuje chování v kancelářských aplikacích jako Word a Excel, pak lze na základě objektivních dat toto doporučení smést ze stolu a prohlásit výběr za nereprezentativní. Solitaire je totiž v kancelářích mnohem používanější a SYSmark je zcela ignoruje(!)
Holt ani ten Wintel už není, co býval. Microsoft vydal Solitarie 22. května 1990 (pro Windows 3.0) a od té doby jej nabídl na více než 200 trzích a v 65 jazykových mutacích. Dosud si jej každý měsíc zahraje 35 milionů hráčů, což by i mnohá velká herní studia mohla závidět. Aby toho nebylo málo a Microsoft podpořil uživatelskou základnu, připravil pro skalní fanoušky dva tématické výroční předměty:
- tričko Microsoft Solitaire 30th Anniversary Tee - S za $24,99
- hrneček Microsoft Solitaire 30th Anniversary Mug za $14,99