Microsoft zřejmě poslal k ledu Surface s RDNA 2 APU Van Gogh
O APU Van Gogh jsme poprvé slyšeli v únoru 2020. Tehdy to bylo v souvislosti s ovladači Applu, ve kterých se prvotní podpora tohoto procesoru objevila. V květnu už byly známé základní rysy: Procesorová jádra Zen 2 (čtyři), grafická jádra RDNA 2, podpora přehrávání AV1, integrovaný Cadence Vision C5 DSP (2 cores) / Vision Q6 DSP (2 cores), podpora USB 3.2 Gen2 nebo třeba čtyři obrazové výstupy. Výchozí TDP: 9 wattů. Podporu LPDDR5, které jsou velmi rychlé, uváděla již roadmapa:
Jenže na podzim informace ustaly a od té doby se neobjevilo prakticky nic nového. Podle útržkovitých informací zveřejněných leakerem Bondrewd to vypadá tak, že AMD přislíbila APU Van Gogh exkluzivně Microsoftu, který jej loni plánoval využít v projektu vyvíjejícím nějaký nový mobilní produkt. Microsoft však z neznámého důvodu poslal několik rozpracovaných projektů / produktů k ledu, mezi nimi i tento.
Tento scénář by vcelku korespondoval s několika známými fakty - absencí nových informací o produktech s tímto APU počínaje a událostmi na CES konče. Připomeňme, že na lednovém CES vystoupila CEO AMD Lisa Su se zástupci několika partnerských firem, z nichž největší část byla věnovaná Microsoftu. Hostem Lisy Su za Microsoft byl Panos Panay, produktový šéf společnosti, který má na starost řadu Surface a další mobilní produkty.
Panos Panay, Microsoft
Jenže ač se Microsoftu dostalo 7 minut prostoru, nejvíce ze všech partnerů AMD, Panay hovořil pouze o tom, jak pracuje z domova, jak mu štěká pes a podobně. Přestože šlo o live-stream, měl člověk nutkání tuto část přeskočit; v podstatě jsme se nedozvěděli nic. Skutečně to vypadá, jakoby původním plánem bylo představení společné práce Microsoftu a AMD na mobilním zařízení s APU Van Gogh a z důvodu odkladu nebo zrušení projektu Microsoftu byla na poslední chvíli řešena změna obsahu streamu. Těžko věřit, že by téměř hodinový stream prakticky bez novinek byl skutečně původním záměrem.
Jedna nová informace se nicméně objevila, leaker rogame objevil Linux Kernel boot-log z platformy AMD Chachani-VN osazené APU Van Gogh. Kromě již známého uvádí, že je systém osazen pamětmi LPDDR5 (což víme, že podporuje), ovšem v 256bit, tedy čtyřkanálové konfiguraci. To je poněkud zvláštní jednak s ohledem na fakt, že jde o mobilní čip, jednak že disponuje už tak dost rychlými LPDDR5 a jednak i ve vztahu ke grafické architektuře RDNA 2, jejíž nároky na paměťovou propustnost jsou díky Infinity Cache minimální.
Je však možné, že Van Gogh Infinity Cache neobsahuje. Datová propustnost 256bit sběrnice v kombinaci s LPDDR5 je však na poměry integrovaného mobilního GPU nesmírná. Zatímco běžná integrovaná grafika má k dispozici (128bit × DDR4-3200) 51,2 GB/s, Van Gogh by mohl využít (256bit × LPDDR5-6400) 204,8 GB/s, tedy 4× více. I kdyby šlo o pomalejší LPDDR5-5500 čipy, stále by znamenaly dosažení 176 GB/s, což je několikanásobek toho, co by při konvenčních představách mohla grafika integrovaná v 9W APU využít. Buďto o APU Van Gogh něco zásadního nevíme, nebo jde o chybnou detekci / přepočet a skutečná hodnota je zlomkem této.
V současnosti tedy není jasné, jak situace dopadne. V tuto chvíli nic nenasvědčuje časnému vydání nějakého produktu s APU Van Gogh. Na druhou stranu Van Gogh není semi-custom produkt na zakázku Microsoftu, ale generický produkt, na který měl mít Microsoft přinejmenším dočasnou exkluzivitu. Jak se situace vyvine dál, tedy nejspíš bude záviset na tom, zda došlo pouze k odkladu, nebo zda je projekt Microsoftu zrušen. V takovém případě bude další vývoj situace záležet na podobě dohody AMD s Microsoftem: jaké definuje možnosti, nevyužije-li Microsoft tuto exkluzivitu.