Mindfactory: Podíl AMD v desktopu od začátku roku setrvale stoupá
Vydání Alder Lake znamenalo, že se Intel v desktopu vrátil do hry. Pokud se podíváme na starší statistiky, zjistíme, že za éry Rocket Lake spadl podíl Intelu v retail segmentu a držel se kolem 20 %. Po vydání Alder Lake se podíl Intelu dostal na 30 % a po vydání levnějších a energeticky úspornějších modelů dosáhl v lednu letošního roku dokonce 43 %.
Jak ukazují aktuální statistiky, od ledna už po celé první pololetí podíl Intelu klesá - v průměru každý měsíc ukrajuje Intelu jedno procento a předává ho AMD. Ta přitom od vydání Alder Lake s ničím vysloveně zásadním nepřišla. Poslala na trh několik modelů pro nižší mainstream a poté Ryzen 7 5800X3D s V-cache, což je zajímavý herní produkt, ale přesto asi budou převažovat uživatelé, kteří si raději počkají na Zen 4, pokud se poohlížejí po nějakém razantnějším upgradu.
Jinými slovy AMD za letošní rok vydala zlomek modelů co Intel - navzdory tomu její podíl mírně - ale zatím stabilně - stoupá. Navíc se nedá očekávat, že by se v retailu masově prodávaly komponenty na celé AM4 systémy - spíše to vypadá na uživatele upgradující v rámci existujících AM4 desek.
Naopak snáze lze hledat hypotetické důvody, proč slábne zájem o podstatně novější Alder Lake. Jedním důvodem mohou být stížnosti na ohýbání procesorů a zhoršené chlazení. Další důvod může spočívat ve vyjasnění situace kolem životnosti platformy - aktuálně to totiž vypadá, že LGA1700 nebude kompatibilní s Meteor Lake. Svojí troškou mohla přispět i dosud nepotvrzená informace, že Raptor Lake přinese socket LGA1800, který by sice měl být jistým způsobem zpětně kompatibilní, ale může zde být nějaké omezení výkonu, neboť 100 pinů chybějících na současných deskách má sloužit k posílenému napájení, takže zůstává otázkou, zda high-endové modely Raptor Lake bude možné v současných (LGA1700) deskách provozovat bez výraznějších omezení.
Žádný z těchto tří důvodů sice neodradí nějaké zásadní množství uživatelů, ale v součtu to může dělat právě to procento měsíčně.