Minirecenze: ASUS ROG ARION - USB-C krabička na NVMe SSD
Kapitoly článků
V této kapitole představuji ostatní testované produkty, které stojí proti ASUS ROG Strix ARION krabičce.
i-tec MySafe Easy 2,5" - USB-A 5Gb/s
i-tec MySafe Easy 2,5" patří mezi levné USB krabičky se SATA 6Gb/s a USB-A 5Gb/s rozhraním, přičemž je mnoho let velmi rád používám. Krabičku lze koupit za nějakých 200 Kč včetně DPH a nevyžaduje žádné nářadí pro instalaci disku, stačí jen ruce. Plastový obal neposkytuje prakticky žádné chlazuení, ale u pomalých plotnových disků se typicky nejedná o problém, respektive nebývají v dlouhodobé zátěži v takové krabičce. Do krabičky jsem osadil plotnový disk Seagate BarraCuda Pro 1TB 7200RPM se 128MB cache, disk je označen jako ST1000LM049. Bohužel se jedná o disk typu SMR, při zápisu jsem tak očekával spíše nižší výkon, ale o tom až později.
Seagate One Touch SSD 500GB
Toto maličké SSD s microUSB 3.0 5Gb/s konektorem jsem dostal před nějakou dobou jako vánoční dárek od společnosti Seagate a občasně ho využívám na nějaké menší přesuny dat, nejedná se však o nic náročného, protože toto SSD se rádo zpomalí na úroveň rychlejších plotnových disků. Toto malé SSD velikostí dosahuje přibližně 50% velikosti standardního 2,5" 9,5mm disku.
eBay M2 NGFF Enclosure Silver
Další krabička v testu nemá žádný oficiální název, koupil jsem ji asi za 150Kč před dvěma lety přes eBay. Technicky vzato je celý název "M.2 NGFF to USB3.1 Hard Disk Enclosure Case M2 SSD Type-C Hard Disk Box", ale přišlo mi to jako moc dlouhé a místy duplicitní. Krabička podporuje pouze M.2 SATA SSD a to ve všech známých velikostech kromě 110 mm. USB-SATA převodník je od JMicronu, konkrétně je čip označený jako JMS576. Krabička je kovová a slouží zároveň jako chladič, nicméně je závislá na odvodu tepla skrze PCB, naštěstí SATA SSD moc netopí a tím pádem i samotná krabička moc netopí. V krabičce mám osazeno Samsung SSD 850 EVO SATA 500GB. Krabička má dokonce i LEDku ukazující, že je SSD zapnuté a že probíhají nějaké IO operace, je samozřejmě v modré barvě, jak už je pár let u takových zařízení zvykem. Krabičku do testovacího notebooku připojuji přes USB-C.
AXAGON EEM2-UG2
Toto je levná NVMe SSD krabička, která se mi asi rok povaluje v šuplíku, využívaná byla velmi málo, ale je to skvělý příklad levnějšího řešení. Krabička má oproti ASUS ROG Strix ARION krabičce výhodu v přítomnosti stavové LEDky a také má asi o 700Kč nižší cenovku. Konstrukce je však poněkud chabší, obal je vyroben z velmi tenkého plechu a montáž vyžaduje použití šroubováku, PCB pro NVMe SSD je navíc na odpruženém kusu plastu, doporučuji tedy jistou opatrnost při montáži, abyste si omylem nepoškrábali SSD. Přenos tepla zde řeší teplovodivé podložky, ale originální někam zmizely a tak jsem použil malou 1,5mm podložku od společnosti Arctic, kterou jsem umístil na kontrolér SSD. Testovací SSD bylo opět Samsung SSD 970 EVO 1TB, stejně jako v ARIONu, jelikož krabička podporuje 10Gb/s rychlost, chtěl jsem otestovat zda neuvidím nějaké odlišnosti oproti ASUS krabičce. Na jednu masivní odlišnost musím upozornit předem, krabička má nějaký problém s kombinací SSD a notebooku, jelikož při pokusu číst větší množství dat se zcela zasekne a odpojí ze systému a nevím proč. Zajímavé je, že zápis dat projde a při připojení do 5Gb/s USB-A portu funguje normálně. Pokud najdu čas, krabičku prubnu na jiném počítači v 10Gb/s režimu znovu a přidám informaci do článku. Nicméně krabička mně vůbec nepotěšila, sice je levnější, ale pokud z ní nejde rozumně číst, jedná se o špatný produkt.